- Inwestycja jest realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca przystąpi do budowy po akceptacji projektu i wszystkich niezbędnych zezwoleń, w tym ZRID (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej - przyp.red). Właśnie został złożony wniosek o ZRID. Rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w tym roku - informuje zespół prasowy ratusza.
- Gotowy projekt to efekt współpracy z Radą ds. Estetyki Miasta, która zadbała, by ten funkcjonalny budynek pozytywnie wpłynął na estetykę tej części Śródmieścia. Dzięki budowie wielopoziomowego parkingu w ścisłym centrum będziemy mogli ograniczyć tu ruch kołowy. Dotychczasowy parking przy Młynach Rothera zamieni się więc w przyjazną przestrzeń dla pieszych. Nowy parking pozwoli także na wygodne przesiadki i kontynuowanie podróży komunikacją publiczną – zachwala projekt prezydent Rafał Bruski.
Nowoczesna forma zatopiona w zieleni
Parking wielopoziomowy typu „Park & Ride” i „Park & Go” będzie liczył 6 kondygnacji. Pomieści 570 pojazdów, w tym 29 dla osób z niepełnosprawnościami. Ze względów konstrukcyjnych i warunki terenowe, podzielono go na 2 części. Elewacja budynku utrzymana będzie w szarościach, z pionowymi żaluzjami. W centralnym punkcie pojawi się prosty zegar. Ściany budynku zostaną zagospodarowane naturalną zielenią pnącą.
Jedna część parkingu funkcjonować będzie w systemie Park&Ride (zaparkowanie pojazdu i kontynuowanie jazdy komunikacją miejską), natomiast druga - w Strefie Płatnego Parkowania. Obiekt posiadać będzie 2 klatki schodowe wraz z windami.
Parking dla rowerów
W budynku zaplanowano 2 stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych. Miejsca parkingowe znajdą także motocykliści i rowerzyści. Parking dla rowerów znajdzie się przed budynkiem i swoją formą będzie nawiązywał do budynku. - W ramach budowy ul. Nowogrudziądzkiej i zagospodarowania terenu, zaprojektowano również m.in. budowę i przebudowę: zjazdów, dróg wewnętrznych, chodników, fragmentu ścieżki rowerowej, wiat rowerowych w tym stacji rowerów miejskich, wiaty przystankowej komunikacji miejskiej, elementów małej architektury oraz skomunikowanie parkingu z parkiem Dąbrowskiego - przypomina Biuro Prasowe Urząd Miasta Bydgoszczy. - Wartość inwestycji to niemal 35 mln zł. Na to zadanie pozyskaliśmy wysokie dofinansowanie ze środków unijnych (ZIT) w wysokości 11,2 mln zł. Wykonawcą zadania jest firma Budimex.
Koniec parkowania na Wyspie Młyńskiej
Za decyzją prezydenta miasta o zmianach czyniących Wyspę Młyńską przyjaźniejszą dla pieszych pójdą konsekwencje: przed Młynami nie będzie już (po wybudowaniu obiektu przy Grudziądzkiej) miejsc parkingowych, a zostanie utworzone szerokie dojście dla pieszych razem z elementami małej architektury.
Dzieje się w okolicy
Informację o zakończeniu projektowania parkingu przy Grudziądzkiej docenił też na swoim profilu na Facebooku Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia. Przypomina on przy okazji, że w sąsiedztwie zaprojektowanego parkingu następują także inne, estetyczne zmiany.
- Na ukończeniu jest budynek IPN, nowy biurowiec. Powstają także nowe mieszkania - podkreśla Maciej Bakalarczyk.
