Decyzja w tej sprawie zapadła podczas sesji nadzwyczajnej Parlamentu Europejskiego poświęconej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przekazała ją przewodnicząca tej instytucji Roberta Metsola.
– Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy – oświadczyła przewodnicząca PE, po czym zwróciła się do Wołodymyra Zełenskiego: "Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie, wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości".
Wołodymyr Zełenski podpisał w poniedziałek wniosek o przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej.
W odpowiedzi na tę inicjatywę ukraińskiego przywódcy prezydenci ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej wystosowali list otwarty, w którym opowiedzieli się za szybką akcesją Ukrainy do Wspólnoty.
"My, Prezydenci państw członkowskich UE: Republiki Bułgarii, Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowackiej i Republiki Słowenii wyrażamy głębokie przekonanie, że Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE" – napisano w liście. Prezydenci podkreślili, że z tego właśnie względu wzywają "Państwa Członkowskie UE do mobilizacji wsparcia politycznego na najwyższym szczeblu dla Ukrainy i umożliwienia instytucjom UE podjęcia kroków w celu natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE i rozpoczęcia procesu negocjacji".
Wp.pl
