I Liceum Ogólnokształcące w Świeciu im. Floriana Ceynowy wzbogaciło się o nową tablicę pamiątkową. Jest to tablica pamięci Pawła Pudełko, patrioty, pedagoga oraz przedwojennego wójta gminy Świecie.
- Historia zaczęła się w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to zjawił się u mnie pan Jarosław Rządkowski i poprosił, aby taka tablica zawisła w I LO - mówi Ewa Szczepanowska, dyrektorka placówki. - Odbyliśmy wiele wzruszających rozmów na temat pana Pawła, o jego historii, zaangażowaniu w pracę z młodzieżą, o lokalnym patriotyzmie i jego związku z naszą szkołą. Po wysłuchaniu tego wszystkiego moja decyzja nie mogła być inna.
Pudełko urodził się 5 stycznia 1891 roku w Borzęcinie, w ówczesnym województwie krakowskim.
Pomimo trudności, jakie sprawiało mu chłopskie pochodzenie, udało mu się w 1911 roku ukończyć gimnazjum, a następnie podjąć studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Te jednak przerwał mu wybuch I wojny światowej.
Do Świecia przeniósł się po zakończeniu działań wojennych w 1921. Po osiedleniu włączył się w organizację miejscowego gimnazjum, w którym nauczycielem pozostał aż do 1934 roku. Gdy rok później przeszedł na wcześniejszą emeryturę, został wybrany wójtem gminy Świecie.
- Szczególnym zainteresowaniem obdarzał zdolną, ale biedną młodzież, której starał się pomóc w zdobywaniu wykształcenia - mówi Dorota Krezymon, historyk, do niedawna nauczycielka w I LO w Świeciu.
- To taki cichy bohater, o którym warto pamiętać. Takich patriotów lokalnych potrzeba nam więcej i należy dbać o to, żeby pamięć o nich nie przeminęła - podkreśla Dariusz Pudełko, syn nauczyciela. - To jest historia którą musimy przekazywać dalej naszym dzieciom.
Paweł Pudełko zmarł 23 października 1939 roku w Mniszku, gdzie został rozstrzelany przez Niemców.