Jego przygoda z capoeira zaczęła się od gry video, w której jedna z postaci walczyła tym stylem walki. Gra nazywała się Tekken III, a owa postać - Eddie Gordo. W poszukiwaniu informacji na temat capoeira i ludzi nią zainteresowanych pomocny okazał się internet. Podglądał materiały umieszczone w sieci, ćwiczył w domu. Konsultował się z ludźmi poznanymi w sieci.
Trenował około miesiąca, gdy do jego szkoły na lekcje wychowania fizycznego zaproszono chłopaków ćwiczących karate. Paweł wykonał z nimi pokaz capoeira na pierwszy dzień wiosny. - Ten pokaz uważam za początek mojej przygody z capoeira - mówi.
Występ spodobał się, dostali do dyspozycji raz w tygodniu salę. Tu poznał innych torunian chcących ćwiczyć. Opiekę nad nimi przejął nauczyciel wychowania fizycznego, ale treningi odbywał się nieregularnie, a w końcu je zawieszono. - Przez całe lato trenowaliśmy na trawie za szkołą - wspomina.
Znowu za pośrednictwem internetu, nawiązali kontakt z Adamem Fabą (jedyny Europejczyk posiadający stopień Capoeira Sem Memoria, głowa Unicar Polonia). Ten zaprosił ich na organizowane nad morzem warsztaty - tu Paweł poznał zasady, uczył się grać na instrumentach. _- Złapałem tę energię - _przyznaje.
Po powrocie wynajęli salę w SP 23, informacja o inicjatywie szybko rozeszła się po Toruniu. Przychodzili inni zainteresowani, uczono się wzajemnie od siebie. Umiejętności sprawdzał na warsztatach szkoleniowych. Pomógł im Wojtek Kalinowki, trener judo i założyciel UKS Ippon. Zaczęły się regularne treningi i podnoszenie kwalifikacji. Dziś istnieje "Klub Sportowy Capoeira w Toruniu", który stanowi część zrzeszającego sekcje capoeira z całego świata UNICARU, a Paweł ma stopień Graduado. Od trzech lat uczy innych, trzy razy w tygodniu prowadzi treningi w Gimnazjum nr 2 w Toruniu, przy ul. Targowej, a także w Płocku.
_- W każdej chwili można przyjść, zobaczyć, spróbować - zapewnia. _Paweł podkreśla, że każdy coś dla siebie z takich treningów wyniesie, bo nie zawsze chodzi o mistrzostwo, a można nauczyć się panować nad własnym ciałem, wypracować ruch. Niektórzy przychodzą, by poczuć tę specyficzną atmosferę. Na treningach śpiewa się i gra na instrumentach.
_- Na temat powstania capoeira nie ma jednoznacznej odpowiedzi - _podkreśla. Prawdopodobnie była ona sposobem wyrazu kultury, płaszczyzną porozumienia między różnorodnymi grupami. Capoeira była tępiona w czasach niewolnictwa - stąd ukrywano ją pod ruchami tańca.