„Bydgoszcz jest Polska” to hasło obchodów. Przypomnijmy, w ostatnich miesiącach minionego roku zostało rozstrzygniętych kilka konkursów związanych z jubileuszem powrotu naszego miasta w granice kraju. Mamy więc okolicznościowy mural przy ul. Karpackiej, mamy projekt logotypu, oraz działania edukacyjno-artystyczne, wspierane grantami.
Teraz trwa jeszcze konkurs dla restauratorów. - Chcemy znaleźć restaurację lub lokal gastronomiczny, w którego wnętrzu przeniesiemy się do lat 20. ubiegłego wieku i zasmakujemy potraw z tego okresu - mówiła niedawno Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Rafała Bruskiego. - Na zgłoszenia bydgoskich restauratorów czekamy do 10 stycznia.
Tyle konkursy, są już jednak także konkretne plany. Zacznijmy od wydarzenia w Filharmonii Pomorskiej, które czeka nas w najbliższy piątek o godz. 19. Usłyszymy tam koncert karnawałowy „W 100-lecie powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski”, a na scenie zobaczymy Orkiestrę Symfoniczną FP pod batutą Macieja Niesiołowskiego oraz solistki Anitę Maszczyk i Wiolettę Białk.
Z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski, w swoje progi zaprosi też Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Tam 17 stycznia o godz. 12 zostanie otwarta wyjątkowa wystawa „Sto lat u siebie. Zabytki piśmiennictwa polskiego w zbiorach bydgoskiej książnicy” .
- Będzie można na niej zobaczyć prawdziwe perełki piśmiennictwa zgromadzone przez książnicę na przestrzeni wieku. Będzie Mickiewicz, Tuwim, Słowacki, ale też słynne przemówienie Jana Maciaszka z 20 stycznia 1920 roku - słyszymy.
Ekspozycję obejrzymy w sali wystawowej przy ul. Jana Kazimierza, a będzie na to czas do końca tego miesiąca.
18 stycznia z kolei Fundacja Rozwoju Jutronauci i Gry Kozackie zaprosi do udziału w grze miejskiej „Bydgoszcz ku Wolności”. Uczestnicy staną się mieszczanami z początku lat 20. XX wieku.
- Przeniosą się w czasie, by znanym z kart historii postaciom pomóc w gromadzeniu pieniędzy, będą mieli także okazję włączyć się w drobną działalność konspiracyjną, wspierając obecnych w mieście powstańców wielkopolskich - informują organizatorzy zabawy. - Za wykonanie zadań gracze otrzymają marki polskie. Celem gry jest zdobycie funduszy na godne przygotowanie miasta do przywitania wolności. Zwycięży drużyna, która przekaże największą kwotę.
Gra wystartuje o godz. 10 z dziedzińca Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
20 stycznia warto natomiast zajrzeć do Spichrzy nad Brdą przy Grodzkiej. Na godz. 17 zaplanowano tam wernisaż „Ku wolności. Bydgoszcz 1914-1920”. - Ekspozycja przybliży życie bydgoszczan w tamtym okresie, a także pokaże najważniejsze wydarzenia, jakie doprowadziły do włączenia naszego miasta do Polski. Na wystawie zobaczymy m. in. kadry z codziennego życia mieszkańców z okresu I wojny światowej, a także pocztówki, wycinki z gazet czy szklane diapozyty - informuje organizator.
Wystawa to nie wszystko. Będzie jej towarzyszyła ogólnopolska konferencja naukowa „Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920”. Jej organizatorami są Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Muzeum Okręgowe.
