Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perspektywy - Nine Hills Festival zaczyna się za kilka dni w Chełmnie

Monika Smól
Monika Smól
Na rynku i w wielu zakątkach pojawią się różne instalacje. Podczas każdej edycji imprezy wzbudzały duże zainteresowanie
Na rynku i w wielu zakątkach pojawią się różne instalacje. Podczas każdej edycji imprezy wzbudzały duże zainteresowanie Monika Smól/archiwum
IV edycja Perspektywy - 9 Hills Festival potrwa od 9 do 11 sierpnia. Zaplanowano wydarzenia z dziedziny teatru, filmu, muzyki, fotografii, historii, fantastyki i streetartu wpisujące się w przestrzeń miasta.

Motywem przewodnim będzie sztuka widzenia. Dominujące w programie sztuki wizualne prezentowane będą o różnych porach, w różnych miejscach. Twarzą odsłony została chełmińska fotografka Alicja Makowska.

Jazz, klasyka i muzyka elektroniczna to brzmienia, które usłyszymy. Wystąpią: koncertująca po raz drugi w Polsce kubańska pianistka jazzowa Marialy Pacheco; sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN -„proMODERN Shakespired”, pianista i kompozytor jazzowy Paweł Kaczmarczyk - „Kaczmarczyk vs. Paderewski. Tatra”.

Komendantowi chełmińskiej policji mogą grozić nawet trzy lata więzienia

- Będzie jedna z najbardziej oryginalnych grup na scenie muzyki improwizowanej i elektronicznej - Backspace [augmen-ted], najnowsze trio perkusisty i kompozytora Rafała Gorzyc-kiego, męsko-żeńska etniczno-elektroniczna kooperacja Babad-hati - wymienia Klaudia Peplińska specjalista d. promocji z Urzędu Miasta Chełmna. - W piątek zaprosimy na Ladies Electronic Music Night. Zagrają też: MIN t, Rebeka, Mia Twin, Shari Vari i Ane. Elektroniczną noc uświetnią wizualizacje Nie Wiem.

Wśród oferty teatralnej będzie „Czarno na białym” Stowarzyszenia Teatr Agrafka z Chełmna, „Calineczka” w odsłonie Teatru Barnaby - obie dla dzieci. Propozycje to: Teatr Biuro Podróży”, Teatr Papahema, Teatr Delikates, Teatr Animagia oraz A3 Teatr w happeningu „Zmysły”.

- Wśród instalacji 9HF będą m.in. „Nad głowami” - instalacja świetlna z dziesiątek abażurów nad ul. Grudziądzką i „Bukote-ka” - z przekwitłych tomów, którym nadano nowe życie - zapowiada Klaudia Peplińska. -„Struktura-Tekstura” to z kolei rzeźba z tektury w nocnej scenerii animowana na żywo przez artystów z Eyecandy Visual, „Virtual Reality Roadshow” to przygodowa podróż do wirtualnej rzeczywistości, a „Partytura” Dariusza Makaruka - audiowizualny instrument interaktywny pozwalający stworzyć obraz inspirowany twórczością Jana Tarasina. Pojawi się Nicolas de la Vega i „Fortepian Szymon” - interaktywny instrument łączący rywalizację z edukacją, wyjątkowa zabawa dla dzieci. W programie są galerie i wystawy, m.in. „Wykadrowani” - 38 portretów chełmnian wykonanych przez Alicję Makowską, twarz tej edycji festiwalu, „DOC-9HF” - galeria najlepszych kadrów Rafała Skoczylasa wykonanych podczas minionych edycji 9HF, „Z innej perspektywy” - 20 wielkich zdjęć, na których Paweł Górecki uchwycił ziemię chełmińską z lotu ptaka.

Będzie Galeria „Filmowo” - 32 plakaty filmowe autorstwa Mirka Gurzyńskiego, „Kroniki z fabry-ki” - historyczne kadry z fabryki FAM, także „Wieża malarskich marzeń” - wystawa prac seniorów z Grupy Plastycznej UTW.

Odsłonięty zostanie mural Mikołaja Rajsa na ścianie kamienic starego miasta - nawiąże do historii chełmińskiego introligatora Franciszka Malinowskiego. Będzie sześć Bram Czasu - otwartych podwórek animowanych przez lokalnych artystów i animatorów. To m.in. „Krok w chmurach” - uczestnicy poczują się jak w niebie; „Atelier fotografa” - możliwość oglądania starych zdjęć i sprzętów, udziału w sesji po stylizacji; „Złote podwórko opowieści”- spotkania z gośćmi; „Folkowe podwórko” - żywiołowa muzyka, regionalne stroje; „Podwórko kolorów” - niebo wypełnione kolorem oraz „Laba za murami” - sielski luz.

- Festiwalowi towarzyszyć będzie LARP - z pogranicza gry i sztuki - dla sympatyków rozwiązywania tajemnic i zagadek miejskich legend - dodaje Klaudia Peplińska. - Motywem przewodnim będzie historia chełmińskich czarownic spalonych na stosie. Planty odwiedzą bohaterowie gry miejskiej „Sztuka Widzenia”.

Znów będzie można pójść w nocnej paradzie z lampionami, które powstaną na warsztatach z A3 Teatr. Ponadto: Święto Mieszkańców na ul. Grudziądzkiej - podróż do czasów, gdy była centrum spotkań i rozmów, wieczorne spacery śladem filmów i seriali kręconych w Chełmnie, warsztaty rodzinne prowadzone przez Magdalenę Kosek, rycerska rekonstrukcja Knightmageddon, podróż w świat bajek i baśni z Bliskiego Wschodu i kino plenerowe.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska