W tym piśmie czytamy także: „Od momentu wyboru naszej oferty konsekwentnie informowaliśmy Państwa, że zawarcie umowy ramowej i realizacyjnej jest możliwe po 20 grudnia 2017 r. Wyjaśnialiśmy Państwu także przyczyny tego stanu rzeczy, w szczególności na spotkaniu w dniu 12 września 2017 r. oraz podczas licznych rozmów. Zapewniali nas Państwo o zrozumieniu naszej sytuacji i pismem z dnia 13 września 2017 r. wyrazili Państwo intencję zawarcia umowy ramowej i realizacyjnej w terminie proponowanym przez nas.”
„Według naszej wiedzy nie zaszły jednak żadne okoliczności, które wymagałyby przyspieszenia udzielenia zamówienia. W związku z tym, przedmiotowe wezwanie traktujemy jako naruszenie wcześniejszych ustaleń, które stanowiły dla nas podstawę do planowania prac i ustalania harmonogramu działań, w szczególności do rozmów z instytucjami finansowymi na temat finansowania zamówienia.”
„W naszej ocenie, Państwa działania jednoznacznie wskazują, że wykorzystali Państwo uzyskane od nas informacje poufne i tak krótki termin wyznaczyli celowo, aby uniemożliwić naszej spółce zawarcie umowy. Dodatkowo niezrozumiałe jest niespotykane do tej pory nagłośnienie medialne tej sprawy.”
Osiemnasty tramwaj "Krakowiak" pojechał z Pesy do stolicy Małopolski
„Nie bez znaczenia jest też fakt, że to działania MPK Kraków podjęte przeciwko PESA, w tym w szczególności skorzystanie z gwarancji dobrego wykonania na zaspokojenie spornych roszczeń z tytułu kar umownych oraz wykluczenie PESA z kolejnego postępowania przetargowego, znacząco przyczyniły się do pogorszenia sytuacji finansowej spółki i jej wizerunku wobec instytucji finansowych, co istotnie utrudnia nam pozyskanie zabezpieczenia należytego wykonania umowy dla MPK Kraków.”
„Nagły pośpiech Zamawiającego jest tym bardziej niezrozumiały, że postępowanie przetargowe przedłużyło się o 9 miesięcy z powodu działania Zamawiającego, tj. niezasadnego wykluczenia naszej spółki z postępowania. Nawet po niepozostawiającym żadnych wątpliwości co do meritum sprawy wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, który potwierdził, że wykluczenie było niezgodne z obowiązującymi przepisami, Zamawiający zdecydował się na wniesienie skargi na ten wyrok do Sądu Okręgowego w Krakowie, co przedłużyło procedurę o kolejne miesiące i ponownie potwierdziło brak faktycznych i prawnych podstaw do działań podjętych przez Zamawiającego przeciwko PESA.”
„Jak Państwo wiedzą bezpośrednio od PESA oraz z doniesień medialnych, toczą się rozmowy w sprawie zawiązania konsorcjum banków celem dofinansowania PESA. Aktualnie finalizujemy ustalenia i liczymy, że na początku listopada 2017 r. zostaną podpisane wszystkie dokumenty, co pozwoli nam podjąć dalsze czynności. Mając na uwadze powyższe, wnosimy o wydłużenie wyznaczonego terminu przedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie warunku udziału w postępowaniu do 24 listopada 2017 r., a terminu podpisania umowy co najmniej do dnia 20 grudnia 2017 r.”
