Spis treści
Polska nie popiera umowy UE z krajami Mercosuru. Niepokoi ona konsumentów i producentów żywności. Brakuje przepisów, które zagwarantują, że towary z Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju będą spełniały standardy obowiązujące w Unii Europejskiej. Komisja Europejska podkreśla, że porozumienie z Mercosurem uwzględnia podnoszone obawy. Negocjacje, które z przerwami toczyły się od 2000 r., zakończyły się 6 grudnia 2024 r., jednak tekst umowy nie jest jeszcze znany. Samorząd rolniczy wystąpił o udostępnienie go po polsku.
Ta umowa najbardziej dotknie rolników, powinniśmy znać jej szczegóły
- Umowa ta budzi duże zainteresowanie producentów rolnych, ponieważ może mieć istotny wpływ na krajowy sektor rolnictwa, konkurencyjność polskich gospodarstw oraz bezpieczeństwo żywnościowe – przypomina Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. – W związku z tym, w trosce o przejrzystość procesu legislacyjnego i możliwość zapoznania się ze szczegółami porozumienia, apelujemy o jej oficjalne udostępnienie w języku polskim.
Samorząd rolniczy zwraca uwagę na to, z rolnicy są jedną z grup, którą najbardziej dotkną skutki mowy UE - Mercosur. – Powinniśmy mieć możliwość jej analizy. To kluczowe dla merytorycznej dyskusji na temat dalszych działań i ewentualnych środków ochronnych – przekonuje.
Trwa proces oczyszczania tekstu pod względem prawnym
Michał Baranowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii wyjaśnia, że: - Polska wersja językowej tej umowy jeszcze nie została opracowana. Za tłumaczenie tekstu odpowiedzialne są służby językowe Sekretariatu Generalnego Rady UE.
Dlaczego tłumaczenie trwa tak długo?
- Wynegocjowany tekst umowy podlega procesowi „oczyszczania” tekstu pod względem prawnym, po czym przekazywany jest do tłumaczenia przez służby językowe na wszystkie oficjalne języki UE – tłumaczy Michał Baranowski. - Po zakończeniu tych procedur, Komisja Europejska opublikuje wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie podpisania umowy oraz wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie zawarcia umowy. Załącznikami do tych wniosków będzie tekst projektu umowy we wszystkich wersjach językowych UE.
Zarówno teksty wniosków, jak i umów będą dostępne w internecie. - Oficjalna publikacja Dzienniku Ustaw UE nastąpi po zakończeniu czynności ratyfikacyjnych przez strony umowy – dodaje podsekretarz.
Największa strefa wolnego handlu
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wyjaśnia, że przyjęcie umowy UE z Mercosurem zależy przede wszystkim od tego, czy główni przeciwnicy porozumienia zdołają zgromadzić mniejszość blokującą w Radzie UE: - Wymaga to koalicji co najmniej czterech państw członkowskich o łącznym udziale co najmniej 35 procent ludności UE. Taką próbę mogą podjąć Francja, Holandia i Polska, ale dla jej powodzenia kluczowe może być przekonanie Włoch.
Jeżeli umowa UE-Mercosur zostanie przyjęta, powstanie jedna z największych stref wolnego handlu na świecie, obejmująca ponad 750 mln osób.
