Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pesa zbuduje w Bydgoszczy trzy nowoczesne hale. Zatrudni co najmniej 500 pracowników

agad
Pesa zbuduje w Bydgoszczy trzy nowoczesne hale. Zatrudni co najmniej 500 pracowników  28 października tenderownię rozebrano, a jej elementy przewieziono na działkę przy ul. Witebskiej w Bydgoszczy.
Pesa zbuduje w Bydgoszczy trzy nowoczesne hale. Zatrudni co najmniej 500 pracowników 28 października tenderownię rozebrano, a jej elementy przewieziono na działkę przy ul. Witebskiej w Bydgoszczy. Jarosław Pruss
Zajmą trzy hektary, budowa pierwszej ruszy na początku 2015 roku.

O olbrzymiej inwestycji bydgoskiej firmy mówiło się od dawna, jednak na przeszkodzie nowoczesnemu biznesowi stanęła zabytkowa parowozownia.

Przypomnijmy, w marcu tego roku zrujnowany obiekt został nagle wpisany do rejestru zabytków, więc inwestycja w tym miejscu wydawała się niemożliwa.

CZYTAJ TEŻ: Pesa może odjechać z 300 miejscami pracy. Co ważniejsze: robota czy zabytki?

Tymczasem rozwijająca się Pesa pilnie potrzebuje nowej przestrzeni. Prezes Tomasz Zaboklicki zapowiedział, że wybuduje halę w Mińsku Mazowieckim - gdzie nasza firma ma spółkę zależną - i tam, a nie w Bydgoszczy, zatrudni kilkuset pracowników.

- Cieszę się, że jednak będziemy budować się w Bydgoszczy i to przede wszystkim jej mieszkańcy znajdą u nas pracę - powiedział Zaboklicki podcza konferencji prasowej (26 listopada).

W sprawę zaangażował się prezydent miasta Rafał Bruski i wojewoda Ewa Mes. 28 października tenderownię rozebrano, a jej elementy przewieziono na działkę przy ul. Witebskiej w Bydgoszczy.

- Wszystko odbyło się pod nadzorem konserwatora zabytków - podkreśla Rafał Bruski. - Specjalne badania techniczne elementów dadzą nam odpowiedź czy lokomotywownię da się odbudować. Jeśli tak, może stanąć w Myślęcinku. 

Miasto otrzymało ją od Pesy na zasadzie darowizny i będzie teraz zarządzać obiektem.

Czytaj też: Lokomotywownia Pesy jest w opłakanym stanie, ale przeżyje przeprowadzkę. Jak to możliwe?

- W tej sytuacji możemy wybudować aż trzy nowoczesne hale spełniające najwyższe wymagania Unii Europejskiej - informuje Zenon Duszyński, dyrektor ds. produkcji w Pesie.

Mają liczyć odpowiednio 5, 10 i 15 tysięcy metrów kwadratowych, czyli zajmą razem trzy hektary. Koszt inwestycji to ok. 75 mln zł. Budowa pierwszej hali rozpocznie się w marcu przyszłego roku. Będzie służyła do produkcji wózków kolejowych na potrzeby niemieckiej kolei Deutsche Bahn.

- Do 2017 roku zamierzamy zatrudnić 500 osób i dodatkowo 120 w naszym dziale badań i rozwoju oraz 700 w Mińsku Mazowieckim - zapowiada prezes Pesy, która już dziś ma ok. 4 tys. osób.

Potrzebni są m.in.: elektrycy, elektronicy, spawacze, ślusarze, mechanicy oraz inżynierowie do działu badań.

 

- Spływa dużo podań, ale mamy pewne problemy rekrutacyjne - nie kryje Zaboklicki. - Wielu absolwentów dzisiejszych szkół technicznych ma problemy z rysunkiem technicznym, z jego czytaniem, a to dla nas istotna umiejętność. Brakuje fachowców, sami musimy ich szkolić. Z zawodówkami powinno być, jak kiedyś, gdy młodzież uczyła się fachu w zakładach pracy, a nie szkołach. Potrzebujemy również inżynierów, ale oprócz tych po bydgoskim UTP, zamierzamy także posiłkować się absolwentami Politechniki Gdańskiej. Może zechcą osiedlić się w Bydgoszczy i ściągną tutaj swoje rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska