Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piach i kurz na drodze numer 5. To przez budowę S5 i... wiatr

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Adam Wojnar
Na tej drodze jest mnóstwo piachu, kurzy się. Jazda jest niebezpieczna. Czy zarządca drogi nie może zdyscyplinować wykonawców do sprzątania? - pyta kierowca z Bydgoszczy.

- Często jeżdżę samochodem ciężarowym w sprawach biznesowych do Pucka i niestety najgorsze wrażenie wynoszę z odcinka drogi krajowej numer 5 w naszym regionie, z którego korzystają także samochody i maszyny budowlane pracujące przy drodze ekspresowej S5. Najgorzej jest na wysokości miejscowości Święte - skarży się pan Adam. - Tam, gdzie się buduje, zawsze są problemy, ale wydaje się, że nikomu nie zależy na utrzymaniu jako takiego porządku. A przecież chodzi o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego...

Szerszy problem

Nasz Czytelnik sygnalizuje takie problemy od dłuższego czasu, podobnie jak pan Krzysztof, kierowca ze Świecia. Ten zwraca uwagę na szerszy aspekt - na generalnie zanieczyszczone drogi w naszym regionie.

Droga ekspresowa S5 - zobacz postępy na wszystkich odcinkach w Kujawsko-Pomorskiem

- Jeśli płacimy podatki za to, że w ogóle jeździmy samochodami, to mamy prawo oczekiwać należnego utrzymania tych dróg - uzasadnia swoje stanowisko. - Kurzy się niemiłosiernie. Pal sześć, że za własne pieniądze trzeba potem myć auto, ale piach na nawierzchni stwarza spore zagrożenie bezpieczeństwa. Kto wie ile wypadków na poszczególnych drogach spowodowanych było właśnie tym czynnikiem.

Oczywiście problemy potęgują się, gdy zaczyna silnie wiać, jak we wtorek. Wtedy podnosi się naprawdę gęsta chmura pyłu.

Odpowiada wykonawca

- Droga krajowa nr 5 jest terenem budowy drogi ekspresowej S5, gdzie za bezpieczeństwo na placu budowy i organizację robót odpowiada wykonawca - wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Do jego obowiązków należy zapewnienie prawidłowego oznakowania oraz dojazdu do poszczególnych posesji przy drodze. Równocześnie, prowadząc bieżący monitoring, GDDKiA mobilizuje wykonawcę w każdym aspekcie inwestycji, w tym również utrzymania na odpowiednim poziomie wszystkich elementów trasy użytkowanej przez kierowców. Dlatego pracownicy z nadzoru budowy oraz GDDKiA monitorują miejsca, gdzie obowiązują tymczasowe organizacje ruchu na drodze krajowej numer 5. Uwagi i zalecenia przekazywane są na bieżąco wykonawcom robót, którzy mają obowiązek je realizować.

Budowa drogi S5 w regionie. Włosi nie obudzili się na dobre po zimie

Tomasz Okoński zapewnia, że dyrekcja każdorazowo włącza się we współpracę z wykonawcami i zespołami nadzorów inwestycji, aby możliwie szybko i efektywnie rozwiązywać zidentyfikowane w czasie budowy problemy.

- Drogi są cały czas utrzymywane w należytym porządku - zapewnia nas pragnący zachować anonimowość pracownik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. - Jeśli jakichś zadań nie jesteśmy w stanie wykonać własnym sumptem, wtedy zlecamy je firmom zewnętrznym. Podobna jak we wtorek burza piaskowa zasypała 6 lub 7 lat temu spory odcinek drogi numer 266. Trzeba było użyć pługów i zepchnąć piasek na pobocza. Rada zawsze się znajdzie.

Agro Pomorska - odcinek 59.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska