Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piaseczno koło Gniewu - z dalekiej Kastylii nad Wisłę [zdjęcia]

(M)
Gotycki kościół w Piasecznie wznieśli w XIV wieku budowniczowie zakonu krzyżackiego. Wieżę ukończono w XVIII stuleciu
Gotycki kościół w Piasecznie wznieśli w XIV wieku budowniczowie zakonu krzyżackiego. Wieżę ukończono w XVIII stuleciu fot. Marek Weckwerth
Wieża gotyckiego kościoła w Piasecznie doskonale widoczna jest z drogi krajowej nr 1. Toteż zachęca do zjazdu i poznania niezwykłych tajemnic tej budowli.

Piaseczno, koło Gniewu

Hiszpańscy rycerze

Początki tutejszej parafii sięgają połowy XIII stulecia, gdy w pobliskiej wsi Tymawa pojawiło się (zapewne ok. 1220 lub 24 r.) kilku rycerzy zakonnych z kastylijskiej Calatravy, gdzie walczyli przeciwko Maurom. Tu zaś, nad Wisłą, mieli z woli oliwskich cystersów strzec polskiego Pomorza przed najazdami Prusów. Kalatrawensi kierowali się regułą cysterską. W Piasecznie wybudowali drewniany kościół. Pozostali tu tylko do ok. 1230 roku.

Kastylijscy krzyżowcy stali się bohaterami powieści fantasy Michała Krzywickiego pt. Psalmodia. Autor pisze, że rycerzy z zakonu Calatrava wezwał na pomoc po klęsce pod Brodnicą (walczył tam zakon rycerski braci dobrzyńskich) biskup misyjny Prus Chrystian.

Do Tymawy udało się dotrzeć tylko jednemu: opętanemu przez diabła mistrzowi Florencjuszowi. Ten szerzył postrach wśród pogan, a potajemnie szukał jeziora Łez, w którym ponoć zaklęto spojrzenie Boga.

Krzyżacy

W roku 1305 parafię w Piasecznie przejęli Krzyżacy, którzy w Gniewie i jego okolicach ustanowili swój pierwszy przyczółek na lewym brzegu Wisły i skąd wkrótce podjęli militarną ekspansję na całe Pomorze.

Murowany kościół gotycki pw. Najświętszej Maryi Panny wznieśli w latach 1347- 48, co dokumentuje napis w języku starogermańskim na ostatniej warstwie cegieł po stronie zewnętrznej prezbiterium. W owych czasach świątynia była niewielka - to faktycznie dzisiejsze prezbiterium, wokół którego w drugiej połowie XIV wieku dobudowano trzy nawy, zakrystię i rozpoczęto wznoszenie wieży. Tę ukończono dopiero w XVIII stuleciu. W roku 1775 postawiono kaplicę poświęconą M.B. Szkalpierznej.

Wyposażenie kościoła reprezentuje style: renesansowy, barokowy i rokokowy - zwłaszcza ołtarz główny, ambona, chrzcielnica, chór i boczne ołtarze. Pierwotny wystrój spłonął podczas najazdu szwedzkiego.

Byłeś już na urlopie? Przyślij zdjęcie [zobacz galerię - nowe zdjęcia]

Cudowna figura

Ocalała tylko słynąca łaskami figura Matki Bożej Piaseckiej - Królowej Pomorza i Matki Jedności.

Ze spiżowej płyty zamocowanej na zewnętrznej ścianie kościoła dowiadujemy się, że Matka Boża objawiła się synowi smolarza. Tyle "mówi" płyta, a tradycja dodaje, iż cudowne uzdrowienie sparaliżowanego chłopaka wydarzyło się w roku 1378 lub 79. Syn smolarza miał się wpatrywać w drzewo lipowe, na którym ukazała się "Piękna Pani", polecając by ugasił pragnienie w źródełku. Wieść o uzdrowieniu rozniosła się po całym Pomorzu, a rosnące rzesze pątników zdopingowały Krzyżaków do rozbudowy kościoła.
Figurę wykonał ok. 1300 roku nieznany artysta na podstawie relacji syna smolarza. Madonnę koronował w roku 1968 kardynał Karol Wojtyła, przyszły papież.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska