Picie wody przed posiłkiem pomaga schudnąć. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy, którzy po raz pierwszy badali wpływ spożywanej wody na skuteczność diety.
Eksperci ze stanowego Uniwersytetu w Virginii badali grupę 48 odchudzających się osób w wieku od 55 do 75 lat. Ci, którzy pili dwie szklanki wody przed posiłkiem, stracili w ciągu trzech miesięcy średnio po siedem kilogramów.
Ci, którzy jedli bez wody, zrzucili tylko po pięć kilogramów. Zdaniem autorów badań woda jest skuteczna - daje bowiem poczucie sytości, a jednocześnie nie zawiera kalorii. Niezależni naukowcy podkreślają jednak, że wyniki tych pionierskich badań nie są pewne i eksperymenty trzeba jeszcze powtórzyć. Badania sponsorował charytatywny Instytut Zdrowia Publicznego i Badań Wody. Wyniki przestawiono podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w Bostonie.