Efekt prac kowali i konserwatora zabytków przy furtce i płocie mogiły Katarzyny Klein z Klonowskich będziemy mogli zobaczyć odwiedzając cmentarz podczas Wszystkich Świętych.
Grób ten znajduje się niedaleko odrestaurowanego przed rokiem grobowca rodziny Jalkowskich. Wystarczy pójść od niego główną aleją kilkadziesiąt metrów w stronę Powiatowego Urzędu Pracy i spojrzeć w lewo.
Tę naprawę ufundowali grudziądzanie
- Renowacja ogrodzenia polegała na oczyszczeniu i nałożeniu odpowiednich środków chroniących między innymi przed mrozem i słońcem - tłumaczy Paweł Grochowski, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu.
Prace trwały kilka miesięcy. Ich łączny koszt to 14 tys. zł.
Dworki i dworzanie z puszkami
Grobowiec rodziny Klein to druga już mogiła odnowiona dzięki hojności grudziądzan i gości odwiedzających nekropolię przy ul. Cmentarnej w okresie Wszystkich Świętych.
Także w tym roku - 1 i 2 listopada - będziemy mieli okazję, aby wesprzeć ratowanie zapomnianych i zaniedbanych zabytków na naszym cmentarzu. - Wolontariusze z puszkami na nekropolii kwestować będą w godz. 9-14 - zachęca Paweł Grochowski.
Wśród zbierajacych datki zobaczymy m.in. posłów Janusza Dzięcioła i Tomasza Szymańskiego, a także harcerzy, przewodników PTTK oraz młodzież z "gastronomika" w strojach dworek i dworzan.
Czekają kolejne zabytki
Na które grobowce tym razem będą zbierane fundusze? - Wytypowaliśmy dwa groby: Julianny Wolskiej z Buczkowskich i rodziny Krüger - mówi Paweł Grochowski. - W zależności od wysokości uzbieranej sumy, będziemy sukcesywnie prowadzili ich odnowę.
Dotychczas przeprowadzono trzy takie zbiórki. Dzięki pieniądzom ofiarowanym przez grudziądzan w ciągu dwóch lat kompleksowo odnowiono grobowiec zasłużonej dla Grudziądza rodziny Jalkowskich, a w tym roku - płot i furtkę nagrobka Katarzyny Klein z Klonowskich.
Na wszystko w sumie zebrano 37,5 tys. zł.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »