Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu 1 listopada na cmentarzu spotkamy wolontariuszy. Będą kwestować na ratowanie zapomnianych grobów

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Pierwsi darczyńcy mogli zasilić zbiórkę pieniędzy na ratowanie zapomnianych grobów w weekend 28 i 29 października. Kolejni będą mogli 1 listopada
Pierwsi darczyńcy mogli zasilić zbiórkę pieniędzy na ratowanie zapomnianych grobów w weekend 28 i 29 października. Kolejni będą mogli 1 listopada Nadesłane/Facebook TOnZ Grudziądz
Celem zbiórki będzie odrestaurowanie grobu śp Romana Krobskiego, pierwszego wiceprezydenta Grudziądza zmarłego w 1935 roku. Wolontariuszy na chętnych chcących wesprzeć datkami kwestę będzie można spotkać w środę, 1 listopada na głównej nekropolii przy ul. Cmentarnej w godz. 9-14.

Z puszkami Towarzystwa Opieki nad Zabytkami będą stali m.in. harcerze, samorządowcy, lokalni politycy oraz uczniowie. - W miniony weekend już kwestowaliśmy i odwiedzający groby chętnie włączali się w naszą coroczną akcję - mówi Rafał Heidek, prezes TOnZ w Grudziądzu. - Liczymy jak zawsze na kulminację 1 listopada i zachęcamy do wsparcia.

Pieniądze zebrane z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na odnowienie nagrobka Romana Krobskiego, pierwszego wiceprezydenta Grudziądza. Przybył do naszego miasta w 1920 roku. Podjął pracę w magistracie. Kierował miejskim urzędem aprowizacyjnym zajmującym się zaopatrzeniem ludności w żywność. Był naczelnikiem komunalnej kasy oszczędności miasta Grudziądza oraz radcą miejskim. W kwietniu 1922 roku rada miejska powołała go na stanowisko wiceprezydenta Grudziądza. Był pierwszym wiceprezydentem po odzyskaniu niepodległości. Dzięki niemu została podjęta decyzja o wznowieniu działalności Towarzystwa Upiększania Miasta Grudziądza. W lutym 1934 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł w październiku 1935 roku po długiej chorobie.

Odnowiony nagrobek Stefana Lipińskiego. Kolejnym będzie grób przedwojennego bankiera

Mieszkańcy i goście, którzy wsparli ubiegłoroczną akcję na rzecz ratowania zapomnianych grobów mogą zobaczyć efekty odnowionego pomnika Stefana Lipińskiego, który zmarł jako 12-letni chłopiec w 1933 roku. Grób ten charakteryzuje ciekawa płaskorzeźba pasterza ( nie jest w pisany do rejestru zabytków i nie był wymagany nadzór konserwatora zabytków). - Prace zostały zakończone w połowie października - informuje Rafał Heidek.

Ponadto z zebranej puli miał zostać również odnowiony nagrobek Włodzimierza Bobrowskiego, przedwojennego grudziądzkiego bankiera który zmarł w 1927 roku. - Nie udało się wykonać prac, ponieważ pojawiły się problemy związane z inflacją, pandemią i także musieliśmy zakończyć współpracę z dotychczasowym konserwatorem zabytków i wyłonić nowego, a to nie było takie proste zadanie - wyjaśnia prezes TOnZ-u, Rafał Heidek. - Ale środki są zabezpieczone i gdy tylko pogoda będzie dopisywała roboty ruszą.

Przypomnijmy. W ub. roku udało się zebrać ponad 24 tys. zł. Datki zebrane podczas tegorocznej kwesty będą liczone w poniedziałek, 6 listopada.

Wspomnimy tych co odeszli podczas wieczorów koncertowych

Grudziądzanie i mieszkańcy gminy Grudziądz mogą także wybrać się na wieczory zaduszne poświęcone nieżyjącym, ale jakże ważnym dla społeczności, osobom. I tak:

  • 5 listopada koncert wspomnień w świetlicy wiejskiej w Rozgartach w gm. Grudziądz. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.
  • 18 listopada, zaduszki muzyczne w Bazylice. Wystąpią: Marek Matecki - organy, uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej, zespół State Of Mind, chór kameralny The G Singers pod dyrekcją Aleksandry Drozdeckiej. Początek godz. 19. Wstęp wolny.

Dalej będą zbierali na odnowienie grobu harcerza Ładosia, który znajduje na cmentarzu garnizonowym

Dodajmy, że 11 listopada wolontariusze Towarzystwa Opieki nad Zabytkami będą kwestować przed główną bramą Cytadeli, która tego dnia ma być otwarta dla zwiedzających, na rzecz odnowienia nagrobka harcerza Konrada Ładosia znajdującego się na cmentarzu garnizonowym. Harcerz zmarł w 1929 roku. Będzie to kolejna zbiórka na renowację gdyż jest ona bardzo kosztowna, a środków wciąż brakuje. Prace jeszcze w ogóle nie ruszyły. - Będziemy starali się pozyskać dofinansowanie z samorządu. Zwrócę się też do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - wylicza Rafał Heidek. - Galopująca inflacja sprawia, że kosztorysy są aktualizowane i okazuje się, że nadal mamy niewystarczającą sumę pieniędzy. Mamy haromonogram prac, mamy wszelkie zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ale środków nadal brakuje.

Zwiedzający Cytadelę 11 listopada spotkają kwestujących w godzinach otwarcia Twierdzy.

Pierwsi darczyńcy mogli zasilić zbiórkę pieniędzy na ratowanie zapomnianych grobów w weekend 28 i 29 października. Kolejni będą mogli 1 listopada

W Grudziądzu 1 listopada na cmentarzu spotkamy wolontariuszy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska