Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymując do grobu Franciszka Stefczyka

Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Delegacja brodnicka przy grobie prekursora polskiej bankowości spółdzielczej - Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.
Delegacja brodnicka przy grobie prekursora polskiej bankowości spółdzielczej - Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Już po raz trzynasty delegacje przedstawicieli polskich banków spółdzielczych i instytucji współpracujących udali się do Lwowa, aby uczcić kolejną rocznicę śmierci twórcy i niestrudzonego pioniera polskiego ruchu spółdzielczego dr. Franciszka Stefczyka.

W tym roku przypada bowiem 150 rocznica jego urodzin. W tym gronie nie zabrakło przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Brodnicy.

Pielgrzymki do grobu Franciszka Stefczyka i do Katedry Lwowskiej zawsze były podstawą głębokiej zadumy i refleksji nad przeszłością i przyszłością, nad wartościami wywodzącymi się z korzeni dzisiejszej misji banków spółdzielczych.

Podczas uroczystego spotkania przy grobie Franciszka Stefczyka na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie odsłonięto tablicę pamiątkową ufundowaną przez najstarszy polski Bank Spółdzielczy w Brodnicy. Warto podkreślić, że przez wiele lat miejsce pochówku Franciszka Stefczyka było nieznane. Z inicjatywy Eugeniusza Laszkiewicza, przewodniczącego Krajowego Związku banków Spółdzielczych, udało się odnaleźć fragmenty pomnika, porozrzucane na cmentarzu, zebrać cegiełki od bankowców-spółdzielców na odrestaurowanie nagrobka pioniera spółdzielczości bankowej. Dziś pomnik ten jest chlubą i dumą polskiej społeczności we Lwowie, Polaków odwiedzającym Cmentarz Łyczakowski czy Cmentarzy Orląt Polskich. Warto więc co roku przypominać postać tego wielkiego społecznika jakim był Franciszek Stefczyk. Jego dokonania na niwie społecznej, zwłaszcza zainicjowanie i rozwój spółdzielczości bankowej w Polsce w okresie zaborów znalazł wielu naśladowców, żeby wymienić tylko ks. Piotra Wawrzyniaka w Wielkopolsce czy Mieczysława Łyskowskiego w Brodnicy i na Pomorzu. Wszyscy zasługują na trwałą pamięć, kontynuację i upowszechnienie ich dzieł.

Podczas mszy św. koncelebrowanej w Katedrze Lwowskiej, pod przewodnictwem kardynała Martinsa Sgraiva z Rzymu, brodniczanie wręczyli duchownym lwowskiej świątyni naczynia liturgiczne, dar bankowców z Brodnicy.

Uroczystości we Lwowie zainaugurowały obchody 150-lecia banku Spółdzielczego w Brodnicy, najstarszego banku spółdzielczego w kraju. Także we Lwowie obchodzono Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska