https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwotny dźwięk gitary w Filharmonii Pomorskiej

Bogdan Dondajewski
Shujaat Khan to indyjski mistrz gry na sitaru
Shujaat Khan to indyjski mistrz gry na sitaru Fot. Fotorzepa
Jazz i tradycyjna muzyka indyjska. Taką mieszankę zaprezentują dzisiaj w Operze Nova czterej światowej sławy muzycy.

Shujaat Khan to indyjski mistrz gry na sitaru
(fot. Fot. Fotorzepa)

Dwóch z nich pochodzi z Indii. Shujaat Husain Khan to wirtuoz egzotycznego dla nas instrumentu sitaru. Jest to pierwowzór współczesnej gitary. Instrument ten ma długą szyjkę, gruszkowaty, wypukły korpus rezonansowy i do dwudziestu kilku strun. Co ciekawe, muzyk nie gra na wszystkich. Wykorzystuje tylko kilka z nich. Reszta wydaje dźwięki dzięki drganiom, w które wprawia je grający instrument.

Album Khana pt. "The Ghazal Ensemble" został nominowany do nagrody Grammy w 2004 roku.

Drugi z Hindusów to Arunangshu Choudhury, który z kolei gra na tak zwanych tablach, czyli instrumencie złożonym z dwóch bębnów - Tabli i Daggi.

Bębny zwane są też dayan i bayan - ze względu na ręce, którymi się na nich gra: prawa i lewa, w skrócie po prostu Tabla.

Uwaga, nasi też grają!

Co ciekawe, wraz z dwoma hinduskimi wykonawcami, wystąpią dwaj polscy muzycy. Pierwszy z nich to Sławomir Kulpowicz - pianista i kompozytor. Jedna z legend polskiego jazzu. Znany jest przede wszystkim z występów w Silesian Set i Jazz Carriers. Współpracował także z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, z którym nagrał wiele płyt i odbył ogromną liczbę koncertów w Polsce i za granicą.

Metafizyczny jazz

Kulpowicz w latach 1977-81 był związany z The Quartet Tomasza Szukalskiego - pierwszą polską formacją, która wystąpiła w legendarnym klubie Village Vanguard w Nowym Jorku. Fani jazzu mogli ponownie posłuchać gry tego zespołu w kwietniu 2005 roku podczas serii krajowych koncertów oraz podczas festiwalu JnO.

Wcześniej, bo w 1981 roku Sławomir Kulpowicz zdecydował się na samodzielną działalność. Od wielu lat komponuje utwory nie tylko jazzowe, ale także instrumentalne, w których łączy improwizację jazzową z elementami orientalnymi.

Jego dokonania określane są często mianem "muzyki metafizycznej".

Skład dzisiejszej formacji uzupełnia gitarzysta basowy Krzysztof Ścierański. Jego pierwsze sukcesy datują się od chwili rozpoczęcia współpracy z grupą Laboratorium. Występował w Holandii, Irlandii, Austrii, Indiach, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach. W światku muzycznym znany jest jako wielki miłośnik gry solowej na tym dotąd głównie akompaniującym instrumencie. Łącząc gitarę basową z różnymi urządzeniami elektronicznymi - takimi jak harmonizer, delay czy syntezator, a także stosując specjalne techniki gry, od lat tworzy własny, oryginalny świat dźwięków.
Mariaż jazzu i muzyki hinduskiej
Ci dwaj Polacy nie ukrywają fascynacji muzyką Wschodu. Razem z Khanem i Choudhury'em dali już w kraju trzy koncerty. Dzisiejszy będzie ostatnią okazją do posłuchania fascynującego połączenia jazzu i tradycyjnej muzyki hinduskiej.

Shujaat Husain Khan
Opera Nova, ul. Focha 10, godz. 19, bilety: 40, 50 i 70 zł
Wystąpią: Shujaat Husain Khan, Arunangshu Choudhury, Sławomir Kulpowicz i Krzysztof Ścierański.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska