https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony pszenicy ozimej. Jakość ziarna jest mocno zróżnicowana

Justyna Madan
Opracowanie:
- Będziemy mieć do czynienia z wysokimi plonami i zbiorami zbóż na południu kraju i znacznie niższymi plonami na północy - prognozuje Izba Zbożowo-Paszowa.
- Będziemy mieć do czynienia z wysokimi plonami i zbiorami zbóż na południu kraju i znacznie niższymi plonami na północy - prognozuje Izba Zbożowo-Paszowa. pixabay.com
Pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony pszenicy ozimej i dobre parametry ziarna, ale zaskakująco niskie białko – wynika z poniedziałkowego newslettera Izby Zbożowo-Paszowej. Jak poinformowano, nawracające w ostatnich dniach opady deszczu powodują przerwy w zbiorach zbóż i rzepaku w wielu regionach kraju.

Prace żniwne są najbardziej zaawansowane na południu kraju, gdzie zbiory jęczmienia ozimego są w znacznej mierze zakończone, a rolnicy rozpoczęli zbiór pozostałych zbóż ozimych:

  • pszenicy,
  • żyta,
  • pszenżyta.

IZP wskazała, że znaczne zaawansowanie zbiorów jęczmienia ozimego notuje się także na północy kraju, ale przelotne opady opóźniają żniwa.

Trwają żniwa 2023. Jakie są plony?

Jakość ziarna jest mocno zróżnicowana i zależna od okresu wegetacji i ilości wody w glebie. Generalnie jednak plony jęczmienia są zadowalające i w zależności od regionu często zawierają się w przedziale 5-7-10 t/ha – wynika z newslettera IZP.

Stwierdzono, iż lokalnie rolnicy zaczęli również zbierać pszenicę ozimą, a pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony i dobre parametry ziarna, ale zaskakująco niskie białko.

W związku z nierównomiernym rozkładem zakupów w okresie wegetacji – w ocenie IZP – w bieżącym sezonie „będziemy mieć do czynienia z wysokimi plonami i zbiorami zbóż na południu kraju i znacznie niższymi plonami na północy, szczególnie w odniesieniu do zbóż jarych, w tym także kukurydzy”.

Jak dodano, pomimo trwających już zbiorów, rynkowa podaż ziarna jest „wyraźnie uszczuplona”. Wskazano, że w związku z ostatnimi zawirowaniami rynkowymi i wzrostem cen na giełdach światowych, wielu producentów decyduje się na przechowanie ziarna.

Jak wynika z newslettera Izby, według wstępnych danych import ryżu do Polski w pierwszych 5 miesiącach br. wyniósł ponad 80 tys. ton o łącznej wartości 61 mln dol. i był o 62 proc. większy od importu w tym samym okresie w 2022 r. „W analizowanym okresie, głównymi dostawcami ryżu do kraju były Myanmar (40 tys. ton), Pakistan (7 tys. ton) i Włochy (7 tys. ton)” – podsumowano.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska