Pierwsze stacje uruchomione zostały przy dworcach Katowice, Katowice Ligota, Częstochowa i Gliwice. Wszystkie zostały wyposażone w dwa gniazda ładujące, każde o mocy 22kW. Umożliwiają one ładowanie dwóch samochodów jednocześnie. Urządzenia zostały wyposażone w system zabezpieczeń, uniemożliwiający odłączenie kabla i przerwanie ładowania przez osobę postronną. Dla ułatwienia miejsca postojowe do ładowania pomalowane zostały na zielono i oznaczone specjalnym piktogramem.
Przeczytaj też: Kolejowe Zakłady Łączności zaprojektowały i będą produkowały stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Umowę z Enea Serwis podpisano w piątek
- Przyjęty przez nas w 2017 r. program zaprojektowania i wyprodukowania naściennych oraz wolnostojących stacji ładowania w pełni wpisuje się w rządowy program rozwoju elektromobilności. Efektem tego są stacje ecoMOTO, które dziś uruchamiamy. Urządzenia są przygotowane do pracy w systemie operatora i są zgodnie z obowiązującymi przepisami o elektromobilności, posiadają również certyfikat zgodności. Już wkrótce liczba dostępnych dla społeczeństwa punktów ładowania ecoMOTO znacznie się powiększy, a stacje ładowania przy dworcach kolejowych będą miały w tym swój istotny udział – mówił w piątek Krzysztof Magierowski, prezes zarządu Kolejowych Zakładów Łączności.
Czytaj również: Szef KZŁ lubi współzawodnictwo - a to zapewniają mu biznes i sport
W pierwszym etapie PKP S.A. planuje montaż 10 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Poza uruchomionymi dzisiaj urządzeniami w województwie śląskim spółka zamierza w przyszłym roku zamontować ładowarki również przy dworcach: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz. W przyszłości stacje będą mogły również stanowić bazę dla usługi e-carsharing’u, umożliwiając pasażerowi wypożyczenie lub pozostawienie samochodu elektrycznego.
W pierwszych miesiącach usługa ładowania będzie darmowa. Co istotne, korzystanie ze stacji nie będzie również wymagało żadnej wcześniejszej rejestracji przez kierowcę.
Za realizację zadania odpowiadają spółki z Grupy PKP. Dostawę i montaż stacji zapewniły Kolejowe Zakłady Łączności z Bydgoszczy, a odpowiednie przyłącza wykonał PKP Telkol. Każde z urządzeń zostało również objęte pięcioletnią gwarancją.
Wideo - Krzysztof Wysocki z KZŁ: W ostatnich kilkunastu latach rozwijamy się też pozakolejowo
