Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze trzynaste pensje na kontach pracowników z Kujaw i Pomorza! Kto je dostanie, a kto nie?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Urzędnicy otrzymają 13. pensję najpóźniej do końca marca 2024 roku.
Urzędnicy otrzymają 13. pensję najpóźniej do końca marca 2024 roku. Waldemar Wylegalski
W Kujawsko-Pomorskiem ruszyły wypłaty 13. pensji, głównie w sferze budżetowej, gdzie jest to regulowane ustawowo. W prywatnych firmach "trzynastki" są, ale należą do rzadkości i nazywają się raczej nagrodami rocznymi.

Spis treści

Trzynasta pensja to dodatkowe pieniądze, na które - zgodnie z przepisami polskiego prawa - mogą liczyć pracownicy sfery budżetowej, czyli np. urzędnicy, nauczyciele lub przedstawiciele służb mundurowych.

Trzynaste wynagrodzenie - zasady

Trzeba jednak przepracować na danym stanowisku co najmniej pół roku. Bez znaczenia jest także wymiar pracy zatrudnionej osoby. Prawo do trzynastki przysługuje zarówno osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze pracy, jak i na część etatu.

Natomiast obejmuje ono osób zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenie.

  • Zasady dotyczące trzynastek reguluje ustawa z 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników budżetówki.

Jest w niej również zapisane, że wypłaca się je nie później niż w pierwszych trzech miesiącach roku, czyli w 2024 do końca marca.
Niektóre instytucje w naszym regionie już przelały na konta pracowników „gratisowe” wypłaty.

Tak kujawsko-pomorska budżetówka wypłaci dodatkową wypłatę

- Pracownicy naszego urzędu otrzymali trzynastą pensję w styczniu - mówi Marta Stachowiak, rzecznik Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

- Nasi pracownicy otrzymają dodatkowe pensje w ustawowym terminie - informuje Adriana Szymanowska, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia.

Podobnie mówi Aleksandra Bartoszewska, główna specjalistka ds. informacyjno-publicystycznych Miasta Włocławek.

- Trzynastka dla naszych urzędników będzie wypłacona 13 lutego - dodaje Natalia Szczerbińska, rzecznik prasowy Biura Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Również w lutym na takie pieniądze mogą liczyć pracownicy skarbówki.

- Dodatkowe wynagrodzenie za 2023 rok zostanie wypłacone w Izbie Administracji Skarbowej w Bydgoszczy do 10 lutego - podaje Katarzyna Orlikowska-Maliszewska, starszy inspektor w IAS.

Dokładnie w walentynki, czyli 14 lutego trzynastki dostaną pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu - przekazała nam Beata Krzemińska, rzecznik marszałka województwa.

Prawdopodobnie także w lutym nadplanowe wypłaty otrzymają jeszcze m.in. żołnierze i policjanci, w tym ci pełniący służbę w naszym regionie.

„Równi i równiejsi” - kto bez 13. pensji?

Niestety, nie wszyscy mogą cieszyć się z trzynastek. Stąd od lat budzą one emocje.

- Pracownicy NFZ nigdy ich nie mieli i nie mają - odpowiada krótko Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Natomiast w przypadku prywatnych firm 13. wypłaty zależą od dobrej woli pracodawców. Nie mają ustawowego obowiązku ich wypłacania.

Choć formalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by takie finansowanie przyznawali, co regulują indywidualne regulaminy zakładów pracy, nie jest to powszechnie stosowana praktyka.

- Dostajemy coś w rodzaju trzynastej pensji, choć nazywa się to u nas nagrodą roczną. Jednak nie jest to kwota miesięcznego wynagrodzenia, zwykle mniejsza - opowiada pan Bartek, pracownik jednej z większych firm na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

- Są równi i równiejsi. Po grudniowych, świątecznych wydatkach, każdemu przydałaby się taka dodatkowa pensja na spięcie budżetu. Pracuję w firmie sprzątającej, która świadczy usługi dla jednego ze szpitali w regionie i o trzynastce mogę tylko pomarzyć - mówi pani Ewa.

- Nie wszyscy pracownicy, ale najlepsi otrzymują raz na rok nagrody finansowe. Nie stać nas, by zapłacić każdemu - powiedział nam niedawno właściciel lokalnej firmy z branży kolejowej.

Tak można stracić trzynastą pensję!

13. wypłatę można stracić i to na własne życzenie! W niektórych sytuacjach należy się mniej.

Trzynastą pensję - gwarantowaną ustawą z 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników budżetówki, można stracić.

Oto, co przekreśli szansę na te pieniądze:

  • stawienie się w pracy pod wpływem alkoholu,
  • zwolnienie dyscyplinarne,
  • wypowiedzenie z  winy pracownika,
  • niestawienie się w pracy bez usprawiedliwienia dłużej niż przez dwa dni.

Jej wysokość obniży zaś choroba. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną należy do grupy świadczeń, które podlegają wyłączeniu z podstawy trzynastki, co wynika z § 6 pkt 7 rozporządzenie MPiPS z 8 stycznia 1997 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska