Na plener zjechali malarze, rzeźbiarze, a także artyści zajmujący się innymi dziedzinami sztuki. Siedem osób to członkowie Związku Artystów Plastyków Rzeczypospolitej Polskiej. Ale w Forcie Wielka Księża Góra tworzą także amatorzy.
- Biorę udział w plenerze z nadzieją, że podejrzę trochę jak pracują zawodowi artyści. Na pewno dużo się od nich nauczę - mówi Barbara Ban-durska, malarka-amatorka z Grudziądza.
Zobacz jak wygląda fort Wielka Księża Góra pod Grudziądzem
Komisarzem pleneru jest Jarosław Judziński. Wczoraj zastaliśmy go gdy na szklanym kuflu niewielką szlifierką rzeźbił wizerunek orła. Ale szlifowanie szkła to nie jedyne czym się zajmuje. Uprawia także pontozasz. To jego autorska technika polegająca na malowaniu za pomocą... kropek. Stawia ich tysiące, a dzięki temu powstają bardzo realistyczne czarno-białe obrazy.
- Prace, które powstają podczas pleneru, będzie można kupić na aukcji podczas wernisażu. Dzięki temu będziemy mogli pomóc chorym dzieciom - mówi Jarosław Judziński.
Tematyka powstających na plenerze prac jest bardzo zróżnicowana. Obrazy przedstawiają np. zabytki Grudziądza oraz fragmenty fortu. Rzeźbiarze natomiast tworzą postacie czarownicy oraz żołnierza pruskiego.
Grudziądzanie całymi rodzinami zwiedzali fort Wielka Księża Góra [zdjęcia]
Plenerowi towarzyszą warsztaty. - Udział w warsztatach jest bezpłatny. Do udziału w nich zapraszamy zarówno osoby indywidualne, jak i grupy ze szkół - mówi Łukasz Sonnenfeld ze stowarzyszenia Wielka Księża Góra.
Grupy powinny zarejestrować się na www.fortwkg.eu
Plener zakończy się wernisażem i wystawą wykonanych prac. Zaplanowano je na sobotę 26 maja, początek o g. 11. Na g. 14 zaplanowano wspólne ognisko. Wstęp na wernisaż będzie płatny: koszt to 12 zł - bilet normalny oraz 8 zł bilet ulgowy.
Sarna biegała w centrum Grudziądza