https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierzeja wciąż dzieli bydgoszczan

(ast)
sxc
Ponad 140 pracowni architektonicznych chce wziąć udział w konkursie na odbudowanie zachodniej pierzei Starego Rynku. Tymczasem kwestia wyglądu tego fragmentu Bydgoszczy wciąż wzbudza emocje.

Jaki Stary Rynek?

Jaki Stary Rynek?

Wygląd Starego Rynku wciąż wzbudza emocje. A czy Państwo chcą by rynek wyglądał tak jak obecnie? Czy trzeba odbudować zachodnią pierzeję, a jeśli tak, to w jakim kształcie?
Czekam na e-maile
[email protected]

W ogłoszonym przez bydgoski ratusz międzynarodowym konkursie architektonicznym na zagospodarowanie zachodniej pierzei Starego Rynku termin nadsyłania prac mija 10 czerwca. Główna nagroda wyniesie 200 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że pomysł na zabudowę zachodniej pierzei rynku prezydent Konstanty Dombrowicz ogłosił na sesji we wrześniu ubiegłego roku.

Obecny ratusz ma zostać zasłonięty od strony rynku budynkiem w kształcie litery U. W obiekcie miałoby się znaleźć między innymi muzeum miejskie z osobnym działem upamiętniającym ofiary hitlerowskiej okupacji w Bydgoszczy. W budynku siedzibę znalazłaby też galeria promocji miasta oraz pomieszczenia dla radnych z salą sesyjną na ponad 300 miejsc. Na 3 kondygnacji gabinety miałby prezydent. Na najwyższej znalazłaby się kawiarnia internetowa. Wstępnie oszacowano koszt odbudowy pierzei na 50 milionów złotych.

Koncepcji ratusza sprzeciwia się Społeczny Komitet Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku. Stanowisko komitetu wystosowali: Andrzej Adamski, prezes organizacji oraz Stefan Horbulewicz. "Po raz kolejny przegrywa a naszym mieście pamięć historyczna i tożsamość cennych dla nas miejsc.(...) Przeszłość nie liczy się z przyszłością" - napisali członkowie społecznego komitetu. Przypomnijmy, że komitet jest za rekonstrukcją zachodniej pierzei w takim kształcie, jak przez zburzeniem jej przez hitlerowców, a więc również z kościołem pojezuickim.

Tymczasem Kuria Diecezjalna w Bydgoszczy uważa, że odbudowywania kościoła na Starym Rynku nie jest potrzebne. Ks. dr Sylwester Warzyński, rzecznik Diecezji Bydgoskiej, mówi, że wokół Starego Rynku w promieniu 500 metrów już istnieją trzy świątynie, zdolne zapewnić w pełni obsługę duszpasterską.

Kuria nie chce natomiast, by na Starym Rynku powstał budynek wyglądem przypominającym kościół, ale jednocześnie będący muzeum czy salą wystawową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska