Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijesz taką herbatę? Uważaj! Możesz pić plastik - uważa Światowa Organizacja Zdrowia

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Pijesz taką herbatę? Uważaj! Możesz pić plastik - uważa Światowa Organizacja Zdrowia
Pijesz taką herbatę? Uważaj! Możesz pić plastik - uważa Światowa Organizacja Zdrowia pixabay.com
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: pijąc herbatę w torebkach możesz pić... plastik! Niektórzy producenci stosują plastikowe torebki porcjowanej herbaty. Torebki kruszą się pod wpływem wrzątku, w wyniku czego wraz z naparem spożywamy także plastik! Zaskakujące wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Environmental Science & Technology".

W ostatnim czasie opublikowano szokujące wyniki niemieckiego raportu, do którego wyników dotarł tygodnik "Der Spiegel". Plastik znajduje się w organizmach dzieci. I jest w ciele niemal każdego dziecka.

Aż w 97 proc. przebadanych dziecięcych organizmów wykryto substancje pochodzące z plastiku!

Dowiedz się więcej

Kolejne niepokojące wyniki badań opublikowane zostały na łamach czasopisma "Environmental Science & Technology". Wynika z nich, że parzenie herbaty w plastikowych torebkach wiąże się z przenikaniem do napoju miliardów mikro- i nanocząsteczek, które następnie trafiają wraz z naparem do organizmu.

Drobne cząsteczki plastiku mogą przenikać z herbaty do otoczenia!

Do niepokojących wniosków doszedł zespół naukowców Uniwersytetu McGill w Montrealu. Wyniki badań zostały opublikowane w środę (25 września) w piśmie "Environmental Science & Technology", wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne.

Dowiedz się więcej

Naukowcy zbadali cztery rodzaje herbat pakowanych w plastikowe torebki (z tzw. "jedwabistego" plastiku). Jak ustalili, jedna zaparzona torebka herbaty uwalnia do wody około 11,6 miliarda mikroplastiku i 3,1 miliarda nanoplastiku. Cząsteczki znalezione w zaparzonej herbacie to nylon i PET (tereftalan etylenu), z którego produkowane są między innymi włókna syntetyczne i butelki do napojów bezalkoholowych.

Następnie wywarem specjaliści poili rozwielitki wielkie (Daphnia magna). Skorupiaki przeżyły, jednak stwierdzono u nich pewne anomalia w anatomii i zachowaniu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm, choć przyznaje, że na razie nie wiadomo, jaki mają one wpływ na zdrowie człowieka.

Jak wskazują wyniki badań, nie wszystkie substancje stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka, jednak część z nich może powodować groźne choroby, stać się przyczyną otyłości i nowotworów.

Jakie produkty są wyjątkowo rakotwórcze?

Rakotwórcze produkty. Co cię może zabić? Tego unikaj, by zmn...

Co zabija Polaków?

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska