Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Herbata - takie są skutki picia tego napoju. Kto powinien unikać picia herbaty?

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Wideo
od 16 lat
Herbata to napój bardzo popularny na całym świecie. Wielu Polaków także chętnie pija herbatę. Szacuje się, że około 80 proc. Polaków pije herbatę przynajmniej raz dziennie, a około 18 proc. sięga po nią częściej. Herbata występuje w wielu odmianach. Najchętniej pijemy herbatę czarną w torebkach. Zobacz, jak działa na organizm picie herbaty.

Herbata - co to za napój?

Herbata to napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą - herbata. Herbata uprawiana jest między zwrotnikami Raka i Koziorożca, głównie w południowej i południowo–wschodniej Azji.

Polska nazwa "herbata" pochodzi od łac. "herba thea" (herba oznacza „zioło”, a thea pochodzi od chińskiej nazwy rośliny).

Pod nazwą herbata kryje się nie tylko czarna, zielona czy biała, ale także napary z różnych ziół czy suszu owocowego. Właśnie dlatego mamy herbatę rumiankową, miętową, z malin, z malwy, itp.

Smak i aromat herbaty zależą od warunków, w jakich dojrzewała oraz sposobu jej późniejszej obróbki, a nawet od sposobu zbierania listków herbaty.

Jakie są rodzaje herbaty?

Najczęściej herbaty dzieli się ze względu na sposób wytwarzania (przebieg procesu fermentacji, dodawanie aromatów):

  • herbata czarna,
  • herbata biała,
  • herbata zielona,
  • herbata żółta,
  • herbata pu-erh,
  • herbata ulung,
  • herbata aromatyzowana.

Z tych herbat najpopularniejsze są pierwsze trzy. Jak je właściwie przyrządzić, by nie straciły smaku, aromatu i właściwości?

Jak przyrządzić dobrą herbatę?

  • Czarna herbata: zalewamy ją wrzącą wodą (100°C), zaparzamy 3-5 minut, bo później zaczynają się uwalniać taniny, które powodują, że herbata staje się gorzka.
  • Zielona herbata: zalewamy ją wodą o temperaturze od 60°C do 80°C, parzymy około 3 minuty, aby herbata nie nabrała gorzkiego posmaku. Te same liście można parzyć nawet do 3 razy, a najwartościowszy jest drugi napar.
  • Biała herbata: zalewamy wodą o temperaturze 85°C, parzymy około 5–7 minut. Tę herbatę również można parzyć nawet trzy razy z tych samych liści.

Ile herbaty piją Polacy?

W Polsce przypada rocznie 1 kilogram herbaty na osobę. To całkiem sporo - dzięki takiemu wynikowi mamy 4 miejsce w Europie i 8 na świecie pod względem spożycia herbaty. Jak podaje portal Czas na Herbatę, najwięcej herbaty pije się w Turcji – zużywa się tam jej aż 3,5 kg rocznie na osobę. W Europie pierwsze miejsce mają Irlandczycy (2,18 kg suszu na osobę).

Szacuje się, że około 80 proc. Polaków pije herbatę przynajmniej raz dziennie, a około 18 proc. sięga po nią częściej. Herbatę pijemy najczęściej pomiędzy posiłkami (59%), do śniadania (24%), a najrzadziej do kolacji (6%).

Jaką herbatę pijemy najczęściej?

Najchętniej pijemy herbatę czarną w torebkach. Ale inne odmiany tego napoju także są popularne, to między innymi Earl Grey oraz herbata zielona.

Jak działa na organizm herbata?

Herbata zawiera mnóstwo cennych przeciwutleniaczy, witaminy, a także kofeinę. Zobacz w galerii, jakie są dla organizmu skutki picia herbaty.

Zobacz również to:
Zamiokulkas - trik na wypuszczanie nowych liści. Wsyp to do doniczki, a zamiokulkas odżyje
Alert dla sklepów i klientów - te towary znikają po decyzji GIS. Wirus WZW typu A, salmonella, metal i plastik w jedzeniu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska