- Szczególną uwagę zwracamy na bezpieczeństwo na drodze i nad wodą, głównie dzieci i młodzieży. W upalne dni dzielnicowi kontrolują wszystkie kąpieliska, ze szczególnym uwzględnieniem tych dzikich. Zagrożeniem w naszym powiecie może być rzeka: Drwęca, tzw. glinianki - mówi mł. asp. Justyna Skrobiszewska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Golubiu-Dobrzyniu.
Policja apeluje o rozwagę w czasie wypoczynku nad wodą i przypomina o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych; a dzieci muszą być pod opieką osób dorosłych. Nie jest bezpieczne wypływanie na środek jeziora, skakanie rozgrzanym do wody oraz kąpiel pod wpływem alkoholu.
Czytaj: Popłyniesz z promilami na wodzie, to słono zapłacisz
- Przypominamy o nowelizacji przepisów Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Zaostrza ona kary dla osób prowadzących statki, kajaki, lecz również np. pontony lub rowery wodne po alkoholu lub innym środku mającym podobne działanie - przestrzega mł. asp. Justyna Skrobiszewska.
Jeżeli osoba kierująca na wodzie urządzeniem niemechanicznym będzie miała powyżej 0,2 promila alkoholu w organizmie, sprzęt może zostać odholowany, a jego użytkownik ukarany grzywną. Dotychczas grzywny stosowało się przy przekroczeniu 0,5 promila.
- Bardziej dotkliwa kara czeka tych, którzy posiadają prawo jazdy, a będąc pod wpływem alkoholu poprowadzą na wodzie pojazd napędzany silnikiem (skuter wodny, motorówka, łódź, żaglówka). Takim osobom oprócz mandatu, grozi utrata dokumentu uprawniającego do poruszania się pojazdami mechanicznymi - informuje pani oficer. - Policjanci nie zatrzymają uprawnień osobom pływającym po alkoholu w pontonie, kajaku czy na materacu. Jednak w ich przypadku dodatkową sankcją poza grzywną, będą koszty jakie takie osoby poniosą w przypadku konieczności odholowania sprzętu, którym pływali.
W patrolach obszarów wodnych policji pomagają strażacy.
- Wspólnymi patrolami objęto obszary wodne jeziora Grodno. W ramach akcji kontrolowano warunki korzystania ze sprzętu pływającego oraz wyposażenia w sprzęt ratowniczy. Zwracano uwagę na zachowanie się osób przebywających na kąpielisku oraz korzystających ze sprzętu pływającego. Udzielano wskazówek i porad - informuje PSP w Golubiu-Dobrzyniu.
W trakcie wakacji wzrasta także liczba wypadków na drogach. W weekend
w Łące 35-letni mieszkaniec powiatu żnińskiego, jadąc samochodem peugeotem partnerem, najprawdopodobniej zasłabł za kierownicą i zjechał na przeciwny pas ruchu, a następnie uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala w Toruniu. W Rusinowie kierowca nie dostosował prędkości do warunków na drodze, zjechał do rowu i wywrócił samochód na dach.
- Mundurowi przy wywróconym samochodzie zastali mężczyznę który posiadał obrażenia ciała i twierdził, że był pasażerem pojazdu. Okazało się, że 40-latek jest pijany. Alkomat wykazał ponad promil alkoholu w organizmie. Wszystko wskazuje na to, że to on kierował samochodem - informuje asp. Krzysztof Rogoziński, oficer prasowy KPP w Rypinie.
By zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, policjanci z drogówki przeprowadzają kontrole autokarów wyjeżdżających z dzieci na kolonie i wycieczki oraz sprawdzają również, czy dorośli bezpiecznie przewożą dzieci w samochodach osobowych.
Lato to również wytężony czas pracy strażaków. Niemal codziennie usuwają oni gniazda os i szerszeni. W związku z suszą wzrosło także zagrożenie pożarami. Stąd apel o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas wycieczek do lasu.