MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pionier jazzu

Aldona Nocna
Muzyka zawsze rozbrzmiewała w Ciechocinku. Wszak do wód jeżdżono nie tylko po to, aby się leczyć.

W sezonie letnim przeboje muzyki klasycznej oraz rozrywkowej grały orkiestry koncertujące w uzdrowisku. Występowały na estradzie pod tężniami - tam, gdzie obecnie jest pomnik S. Staszica oraz na estradzie w parku Zdrojowym, gdzie później w 1909 r. stanęła muszla koncertowa projektu Waldemara Feddersa. Koncertowało tu wielu znanych w całej Polsce wykonawców, występowała słynna Orkiestra Zdrojowa. Muzycy grali też do tańca na balach w Sali Malinowej hotelu w restauracji Europa i w kawiarni na parterze wieży ciśnień.

Wieczorki taneczne

odbywały się również na basenie termalno-solankowym, gdzie w latach 30. XX w. grała słynna orkiestra jazzbandowa Szymona Kataszka i Zygmunta Karasińskiego.

Zygmunt Karasiński urodził się w 1898 r. w Warszawie. Jego ojciec Adam - nazywany "polskim królem walca"był znanym kompozytorem popularnych piosenek. Na świecie znany jest walc "Francois". Syn podążył śladami ojca. Studiował w klasie skrzypiec prof. Jerzego Jarzębskiego w Konserwatorium Warszawskim. Po I wojnie światowej razem ze swoim przyjacielem Kataszkiem zarabiał na życie, grając jako taper w kinie. W 1921 r. wyjechał do Niemiec, gdzie grał z Harry Spieler s Jazz Band. Był jednym z pionierów jazzu w Polsce. Wprowadził jego elementy do muzyki rozrywkowej. W 1922 r. założył razem z przyjacielem własny zespół Karasiński & Kataszek Jazz-Tango Orkiestra, w którym grali również Jerzy Petersburski i Sam Salvano. Prowadził własne orkiestry jazzowe, koncertując w wielu krajach Europy i Bliskiego Wschodu. Jest autorem muzyki filmowej. To skomponował foxtrota "Każdemu wolno kochać"do filmu pod tym samym tytułem. Jest autorem tanga: "Pamiętam twoje oczy", "Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem", "Pozdrowienie od gór", "Czy pani mieszka sama?". Wiele przebojów napisał z Szymonem Kataszkiem, na przykład: "Ostatnia eskapada"czy "Serce matki"śpiewane przez Mieczysława Fogga. Przed wojną bywał latem w Ciechocinku, gdzie prowadził z przyjacielem własną orkiestrę. Napisał wspólnie z nim tango "Na to jest Ciechocinek"- pierwszy wielki przebój o uzdrowisku.

Po wybuchu II wojny światowej opuścił Warszawę. Znalazł się na terenach okupowanych przez ZSRR. W 1941 r. założył zespół Białoruś Jazz w Białymstoku. Później zorganizował grupę muzyków jazzowych we Lwowie. Po wojnie wrócił do stolicy. Pracował jako

redaktor muzyczny

warszawskiego radia. W 1945 r. mieszkańcy Warszawy, którzy pamiętali i kochali jego piosenki, w 25. rocznicę kariery artystycznej urządzili mu jubileuszową galę, która odbyła się w jedynym ocalonym w mieście kinie Roma. W latach 1947-54 prowadził zespół objazdowy "1000 taktów muzyki". Karasiński komponował piosenki, które szybko stawały się niezwykle popularne. Jedną z nich jest "Deszczowy koncert"wykonywany przez Fryderykę Elkanę. Prowadził w radiu program "Tysiąc faktów jazzu". W 1968 r. z powodu nagonki antysemickiej wyjechał z Polski. Osiadł w Danii. Zmarł w Kopenhadze w 1973 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska