Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Kosobucki: - Lepiej pamiętać o wyklętych

Redakcja
Zapomnieliście o wkroczeniu Armii Hallera - mówił Kosobucki
Zapomnieliście o wkroczeniu Armii Hallera - mówił Kosobucki Fot. Anna Klaman
Wydarzenia historyczne i ich interpretacje też bywają powodem do sporów politycznych na forum rady. Radni z klubu „Nasza Gmina” krytykują burmistrz Czerska za złożenie kwiatów w dniu 21 lutego.

Spór dotyczy daty 21 lutego 1945 r. Znacząca kartka z kalendarza, ale dwie różne jej interpretacje i oceny. Obchodzić? Nie obchodzić?

- 21 lutego obchodzimy kolejną rocznicę wyzwolenia Czerska spod okupacji hitlerowskiej - można było ostatnio przeczytać w relacji na stronie samorządowej www.czersk.pl. -Tę szczególną datę upamiętnili burmistrz Czerska, zastępca burmistrza Grzegorz Klauza oraz sekretarz Tomasz Stoltmann, składając symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem przy ul. Dworcowej.

Z Armią Czerwoną były gwałty...

Na ostatniej sesji rady miejskiej obchody tej rocznicy skomentował radny Piotr Kosobucki. Zabrał głos w imieniu klubu, odczytując napisany tekst. - 21 lutego 2018 r. minęła 170. rocznica wybuchu Powstania Krakowskiego oraz 73. rocznica wkroczenia do Czerska Armii Czerwonej i zakończenia okresu okupacji hitlerowskiej - zaczął. - Zgodnie z propozycją klubu „Nasza Gmina” i uchwałą rady miejskiej w Czersku, podjętą wbrew burmistrz Jolancie Fierek, nazwa „ulica 21 Lutego” w Czersku upamiętnia pierwsze wydarzenie. Do zmiany doszło na skutek wejścia w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Dalej Kosobucki przypomniał, że to radny Czesław Niesiołowski stwierdził, że trzeba ludzi uświadomić, co data upamiętnia: gwałty, niszczenie mebli, kradzieże - do takich zdarzeń dochodziło przy wyzwolenia przez Armię Czerwoną. - Radny mówił, że takiej daty nie należy upamiętniać - mówił Kosobucki.

- Nie można nie zgodzić się z opinią, że „wyzwolenie” ziem polskich przez Armię Czerwoną w 1945 roku uniemożliwiło odbudowę suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej na jej terytorium i że wydarzenia z tamtego okresu nie powinny występować w nazwach ulic - to stanowisko stowarzyszenia „Razem dla Naszej Gminy”. - Nie powinna ona być „upamiętniana” przez władze samorządowe... 29 stycznia w 98. rocznicę wyzwolenia Czerska przez armię gen. Józefa Hallera takich kwiatów władze nie złożyły...

Fierek: - To dla pogrzebanych

A to dla ludzi ze stowarzyszenia - „całkowite minimum”. Wnoszą, by nie „czcić” 21 lutego 1945 r., a lepiej 1 marca pamiętać o „żołnierzach wyklętych”.

- Kwiaty zostały złożone nie pod obeliskiem, tylko by uczcić pamięć osób pogrzebanych na cmentarzu - skwitowała krótko burmistrz Czerska Jolanta Fierek.

Szykują się zmiany w kodeksie pracy. Co się ma zmienić w 2018 roku? Mają być nowe rodzaje umów o pracę. Pracownicy bez wyjątku mają mieć 26 dni urlopu. Urlop na żądanie bezpłatny. Jakie zmiany szykuje nam rząd? Sprawdźcie.

Zmiany w kodeksie pracy. Co się zmieni? [LISTA ZMIAN]

Wideo: Info z Polski - 22.02.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska