Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty pod pomnikiem. Toruń uczcił 79. rocznicę końca niemieckiej okupacji miasta

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
1 lutego, w 79. rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji Torunia, pod pomnikiem "Ku czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" złożone zostały kwiaty
1 lutego, w 79. rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji Torunia, pod pomnikiem "Ku czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" złożone zostały kwiaty Grzegorz Olkowski
1 lutego, w 79. rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji Torunia, pod pomnikiem "Ku czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

OBEJRZYJ: Park Tysiąclecia w Toruniu. Mamy się czym pochwalić!

od 16 lat

79 lat temu, 1 lutego 1945 roku do Torunia wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. Tak zakończyła się trwająca prawie pięć i pół roku niemiecka okupacja miasta.

W 79. rocznicę: kwiaty pod pomnikiem

W 79. rocznicę wydarzeń z 1 lutego 1945 roku złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem „Ku czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945” przy alei św. Jana Pawła II, na skwerze Oficerskiej Szkoły Artylerii. W imieniu mieszkańców Torunia - przy udziale asysty wojskowej - złożyli je prezydent Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, radny Jacek Krzyżaniak, żołnierze z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z podpułkownikiem Marcinem Domagalskim oraz toruńscy kombatanci, przedstawiciele Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowego, Związku Sybiraków, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Przypomnijmy, że kilka lat temu władze Torunia zrezygnowały z organizowania miejskiej uroczystości z tej okazji. Powodem jest to, co działo się w Polsce po wkroczeniu Armii Czerwonej.

1 lutego 1945 roku: to początek bardzo trudnych lat

Przed obeliskiem „Ku czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945” przedstawiciele władz Torunia odnieśli się do wydarzeń sprzed 79 lat.

- 1 lutego 1945 roku wojska hitlerowskie opuściły Toruń po mrokach okupacji, po tych straszliwych latach dla ludności polskiej. W tym miejscu co roku przypominamy, że wojna jest okrucieństwem i złem, że prowadzi do śmierci rzeszy ludzi i do nieodwracalnych zmian w życiu społeczeństwa. Dlatego mówimy: tylko pokój jest tym, o co warto zabiegać, trzeba zrobić wszystko, aby do niego doprowadzić – mówił prezydent Michał Zaleski.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

- Data 1 lutego 1945 roku oznacza bardzo ważne wydarzenie dla torunian, są wśród nas jeszcze ci, którzy pamiętają radość tamtego czasu. Jednak ta data wyznacza także początek bardzo trudnych lat po wkroczeniu Armii Czerwonej: to pierwsze wywózki na Wschód, lata zniewolenia – dodał Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kwiaty pod pomnikiem. Toruń uczcił 79. rocznicę końca niemieckiej okupacji miasta - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska