Spis treści
Ci, którzy jeszcze nie rozliczyli się z dochodów za 2023 rok, mają na to czas do 30 kwietnia.
Tyle złożono PIT-ów elektronicznych, a tyle papierowych
Do tej pory 764,5 tys. podatników złożyło łącznie blisko 595 tys. deklaracji PIT.
- Szczegółowo akcja rozliczeń rocznych przedstawia się następująco: 479 tysięcy to deklaracje PIT-37, 47,7 tys. PIT-36, 53,3 tys. PIT-28, 5,5 tys. PIT-38, 9,1 tys. to deklaracje PIT-36L - wymienia Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy i dodaje: - Ze złożonych ok. 595 tys. deklaracji PIT blisko 548 tys. przekazano elektronicznie, w tym ponad 255 tys. w usłudze Twój e-PIT, a 46,6 tys. złożono papierowo.
W przypadku najpopularniejszej deklaracji, PIT-37 (dla osób uzyskujących przychody z tytułu m.in. umów o pracę czy cywilnoprawnych - zlecenia i dzieła),
- 441,1 tys. złożono elektronicznie
- i 37,8 tys. papierowo.
Małżonkowie chętnie rozliczają się razem
- Jako ciekawostkę można dodać, że spośród ponad 255 tys. zeznań rocznych złożonych za pośrednictwem usługi Twój e-PIT 185,3 tys. to deklaracje indywidualne, a 69,8 tys. wspólne zeznania małżonków, czyli tzw. PIT małżeński - mówi Bartosz Stróżyński.
Najprościej złożyć PIT przez internet
Najprostszym sposobem złożenia rocznego zeznania podatkowego jest właśnie skorzystanie z usługi Twój e-PIT, gdzie podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania, uwzględniającego dane, do których dostęp ma KAS.
Do 30 kwietnia 2024 roku można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w tym systemie. W przygotowanych deklaracjach uda się wprowadzić zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia, ulgi - nie są tam automatycznie przypisane - i zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać 1,5 % podatku.
- Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 rok, to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane w systemie.
Dzięki temu będzie złożone w terminie nawet, jeżeli podatnik nie wykona żadnego ruchu.
Ważne: przedsiębiorcy korzystający z usługi Twój e-PIT, powinni uzupełnić w swoim rozliczeniu informacje, których nie posiada KAS, w szczególności dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów, należnych zaliczek na podatek, ulg i odliczeń.
Ministerstwo Finansów przygotowało poradniki, które ułatwią prawidłowe rozliczenie PIT poszczególnym grupom podatników.
Przypominamy, że Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem:
- login.gov.pl,
- identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ),
- e-Dowodem,
- przez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel.
Te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności eUrzędu Skarbowego.
Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi. Więcej informacji dotyczących logowania się tą metodą znajduje się TUTAJ
Na czym polega usługa e-korespondencji?
Przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem rocznym podatku, KAS zachęca również do aktywowania usługi e-korespondencji. Dzięki e-korespondencji podatnicy mają możliwość odbierania i wysyłania pism ze swojego konta w e-Urzędzie skarbowym. Funkcjonalność ta pozwala załatwić większość spraw podatkowych w szybki i prosty sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Dzięki e-korespondencji zaświadczenia o dochodach, przychodach, czy o braku zaległości możemy uzyskać w serwisie bezpłatnie w zaledwie w kilka minut. Usługę można aktywować np. przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.
