MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PIT w 2024 roku musi rozliczyć 1,1 mln podatników w Kujawsko-Pomorskiem. Tyle osób już to zrobiło - online i tradycyjnie

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Mieszkańcy Kujaw i Pomorza, którzy jeszcze nie rozliczyli się z dochodów za 2023 rok, mają na to czas do 30 kwietnia.
Mieszkańcy Kujaw i Pomorza, którzy jeszcze nie rozliczyli się z dochodów za 2023 rok, mają na to czas do 30 kwietnia. 123RF
Zostało jeszcze tylko 20 dni na rozliczenie się z fiskusem za 2023 rok. W Kujawsko-Pomorskiem zrobiło to dotąd 764,5 tys. podatników, a powinno ok. 1,1 mln.

Spis treści

Ci, którzy jeszcze nie rozliczyli się z dochodów za 2023 rok, mają na to czas do 30 kwietnia.

Tyle złożono PIT-ów elektronicznych, a tyle papierowych

Do tej pory 764,5 tys. podatników złożyło łącznie blisko 595 tys. deklaracji PIT.

- Szczegółowo akcja rozliczeń rocznych przedstawia się następująco: 479 tysięcy to deklaracje PIT-37, 47,7 tys. PIT-36, 53,3 tys. PIT-28, 5,5 tys. PIT-38, 9,1 tys. to deklaracje PIT-36L - wymienia Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy i dodaje: - Ze złożonych ok. 595 tys. deklaracji PIT blisko 548 tys. przekazano elektronicznie, w tym ponad 255 tys. w usłudze Twój e-PIT, a 46,6 tys. złożono papierowo.

W przypadku najpopularniejszej deklaracji, PIT-37 (dla osób uzyskujących przychody z tytułu m.in. umów o pracę czy cywilnoprawnych - zlecenia i dzieła),

  • 441,1 tys. złożono elektronicznie
  • i 37,8 tys. papierowo.

Małżonkowie chętnie rozliczają się razem

- Jako ciekawostkę można dodać, że spośród ponad 255 tys. zeznań rocznych złożonych za pośrednictwem usługi Twój e-PIT 185,3 tys. to deklaracje indywidualne, a 69,8 tys. wspólne zeznania małżonków, czyli tzw. PIT małżeński - mówi Bartosz Stróżyński.

Najprościej złożyć PIT przez internet

Najprostszym sposobem złożenia rocznego zeznania podatkowego jest właśnie skorzystanie z usługi Twój e-PIT, gdzie podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania, uwzględniającego dane, do których dostęp ma KAS.

Do 30 kwietnia 2024 roku można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w tym systemie. W przygotowanych deklaracjach uda się wprowadzić zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia, ulgi - nie są tam automatycznie przypisane - i zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać 1,5 % podatku.

  • Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 rok, to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane w systemie.

Dzięki temu będzie złożone w terminie nawet, jeżeli podatnik nie wykona żadnego ruchu.

Ważne: przedsiębiorcy korzystający z usługi Twój e-PIT, powinni uzupełnić w swoim rozliczeniu informacje, których nie posiada KAS, w szczególności dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów, należnych zaliczek na podatek, ulg i odliczeń.

Ministerstwo Finansów przygotowało poradniki, które ułatwią prawidłowe rozliczenie PIT poszczególnym grupom podatników.

Przypominamy, że Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem:

  • login.gov.pl,
  • identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ),
  • e-Dowodem,
  • przez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel.

Te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności eUrzędu Skarbowego.

Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi. Więcej informacji dotyczących logowania się tą metodą znajduje się TUTAJ

Na czym polega usługa e-korespondencji?

Przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem rocznym podatku, KAS zachęca również do aktywowania usługi e-korespondencji. Dzięki e-korespondencji podatnicy mają możliwość odbierania i wysyłania pism ze swojego konta w e-Urzędzie skarbowym. Funkcjonalność ta pozwala załatwić większość spraw podatkowych w szybki i prosty sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Dzięki e-korespondencji zaświadczenia o dochodach, przychodach, czy o braku zaległości możemy uzyskać w serwisie bezpłatnie w zaledwie w kilka minut. Usługę można aktywować np. przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska