Dr Stanisław Bajtlik - przewodniczący komitetu ds. polskich Międzynarodowego Roku Astronomii nie ma wątpliwości co do tego, które polskie miasto jest stolicą astronomii. Uważa też: - W Toruniu czuje się uniwersytecką atmosferę, w Warszawie tego nie ma.
I właśnie wczoraj, jak co roku, dokładnie 19 lutego, czyli w dzień urodzin Mikołaja Kopernika, uniwersytet obchodził Święto Uczelni.
Potencjał UMK
Rano jego władze złożyły kwiaty pod pomnikiem naszego astronoma. Rektor prof. Andrzej Radzimiński powiedział nam:
- Ten dzień jest szczególny dla nas w tym roku, z tego względu, że urodziny Mikołaja Kopernika to jeden z najważniejszych elementów obchodów Roku Astronomii w Polsce. Dla uniwersytetu, który jest pod patronatem Mikołaja Kopernika ma to wyjątkowe znaczenie. A poza tym Senat naszej uczelni przyznał kolejny doctorat honoris causa prof. Mirosławowi Jarońcowi - wybitnemu chemikowi ze Stanów Zjednoczonych.
Kolejna sprawa - prawie 200 doktorów i 30 doktorów habilitowanych odbiera dziś dyplomy, co pokazuje potencjał i możliwości naszego uniwersytetu.
W swoim przemówieniu w auli rektor mówił m.in. o tym jak zmienia się uniwersytet. - Nasza uczelnia uważnie obserwuje tendencje widoczne na rynku edukacyjnym, w tym spadek zainteresowania niektórymi formami kształcenia i potrafi wyciągnąć wnioski z tych obserwacji.
Oferta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - i tak należąca do najszerszych w kraju - wzbogaci się w nowym roku akademickim o kolejne kierunki jak: kognitywistyka, praca socjalna, polityka społeczna, nauki o rodzinie czy europeistyka z filologią włoską.
Planetoida Toruń
Wczoraj też w Dworze Artusa zebrał się rozszerzony skład Zarządu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Dokładnie 87 lat po założeniu PTA w Toruniu i rok po ogłoszeniu nadania planetoidzie 12999 nazwy Toruń.
Wieczorem odsłonięto pomnik "Planetoidy 12999 Toruń" - prawdopodobnie jedyny na świecie. Wydarzeniu towarzyszył niezwykły pokaz pirotechniczny "Cosmopolis", który nawiązywał do schematu układu słonecznego Mikołaja Kopernika, uwidocznionego w fontannie "Cosmopolis".
Pod toruńskim niebem zobaczyliśmy m.in. złote Słońce, żółtego Merkurego, Wenus i błękitną Ziemię ze srebrnym Księżycem.
W piątek o godz. 18.00 w auli UMK Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykona utwór torunianki Magdaleny Cynk "Planetoida 12999 Toruń".
NA GORĄCO
W czwartek Mikołaj Kopernik miał swoje urodziny, a my jak, zwykle, o tym pamiętaliśmy. I zapowiadamy - określenia "Toruń - Gród Kopernika" nie oddamy żadnemu innemu miastu.
Bo Kopernik tu się urodził i tu dorastał, to jego miasto rodzinne. On jest naszym atutem, symbolem Torunia i, mówiąc wprost, pomaga nam go promować. To dziedzictwo po Koperniku przejęli nasi astronomowie, z których osiągnięć, starszy od nich o pięć wieków mistrz, na pewno byłby dumny.
"Toruń jest najbardziej astronomicznym miastem w Polsce" - przyznaje warszawski astronom. Zatem nic dziwnego, że inauguracja Międzynarodowego Roku Astronomii odbyła się właśnie u nas. Jako jedno z zaledwie czterech miast w Polsce jesteśmy dumnym posiadaczem własnej planetoidy. I chcemy i umiemy to wykorzystać.
Te wszystkie inicjatywy z okazji MRA zapewne wesprą nasze starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. "Kosmos to coś, czym mamy szansę ją wygrać" - mówi dyrektor Planetarium Lucjan Broniewicz. Astronomowie nam w tym pomogą.