Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Plantatorzy kukurydzy na ziarno nie mają powodów do zadowolenia. Słabe zbiory i niskie ceny!

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Zbiory kukurydzy na ziarno
Zbiory kukurydzy na ziarno Małgorzata Chojnicka
Dobiegają końca zbiory kukurydzy na ziarno. Rolnicy narzekają na słabe zbiory i oferowane ceny, które są niższe od ubiegłorocznych. Plony są niskie. Niektórzy zbierają jedynie 3 tony ziarna z hektara.

Już się kończą zbiory kukurydzy na ziarno. Wprawdzie można spotkać jeszcze kukurydzę na polach, ale już coraz rzadziej. Ten rok jest bardzo niekorzystny, gdyż susza była wyjątkowo dotkliwa. Niektórzy rolnicy nawet zmieniali plany i widząc mizerność swojej kukurydzy przeznaczyli ją na kiszonkę zamiast na ziarno. Zbiory nie są jeszcze takie złe na dobrych klasach gleby i zastosowaniu właściwych praktyk rolniczych. Zdarza się, że na sąsiadujących ze sobą polach kukurydza wygląda zupełnie inaczej. Jedynym plusem jest niższa wilgotność ziarna.

- Zbiory kukurydzy na ziarno są bardzo słabe z powodu suszy - stwierdza Andrzej Pączkowski, przewodniczący Rady Powiatowej Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej w Lipnie, zawodowo zajmujący się doradztwem rolniczym. – Rolnicy zbierają od 3 t/ha do 6 t, maksymalnie 7 t/ha. Jedynie na terenach podmokłych zdarzają się zbiory do 10 t/ha. Jednak ceny oferowane rolnikom są o połowę niższe niż rok temu i, co zastanawiające, nie widać zainteresowania skupem. Ceny kukurydzy mokrej wahają się od 400 zł do 460 zł/t. Trzeba podkreślić, że środki do produkcji rolnej systematycznie drożeją, co stawia w tych warunkach pod dużym znakiem zapytania opłacalność uprawy kukurydzy na ziarno.

- W powiecie lipnowskim zbiory kształtują się na poziomie 3-4 t/ha, ale już w okolicach Dobrzynia nad Wisłą wynoszą nawet 10 t/ha – dodaje Cezary Mąkowski z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Lipnie. – Wpływ na wysokość plonów miała nie tylko susza. Dużo zależy też od tego, jak rolnik zadbał o uprawę i czy nie popełnił błędów agrotechnicznych.

W zasadzie bez zysku

W tym roku uprawa kukurydzy na ziarno nie jest opłacalna. Oferowane ceny są poniżej kosztów produkcji i w dodatku trudno ją rolnikom sprzedać. Mniejsze zbiory powinny się przełożyć na wyższe stawki, ale tak się nie dzieje. Ponadto zdrożały środki do produkcji rolnej.

- Jestem świeżo po zbiorach, bo prowadzę labirynt z kukurydzy i dokładnie w Narodowe Święto Niepodległości zakończyliśmy sezon – mówi Daniel Ziółkowski z Zadusznik w gm. Wielgie. – Na zbiory naprawdę nie mogę narzekać, bo zebrałem 9,3 t/ha. To i tak 4,7 t/ha mniej niż rok temu. Kukurydza była niższa i nierówna, ale rozmawiając z innymi rolnikami, wiem, że nie mam powodów do narzekań. Susza straszliwie spustoszyła wiele plantacji. Już sprzedałem ziarno w bardzo korzystnej cenie i w dodatku z szybkim terminem zapłaty. Nie zmienia to faktu, że jego sprzedaż nie pokryła do końca kosztów uprawy. Jest to bardzo przykre.
Rolnicy uprawiający kukurydzę na ziarno tego roku nie mogą zaliczyć do udanych. Susza i niskie ceny sprawiły, że ich praca w zasadzie stała się nieopłacalna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska