- Wreszcie będziemy wiedzieć, ile mamy podaży i ilu mamy potrzebujących, tych, którzy chcą kupić - mówił 9 lutego w Ostródzie Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt pod nazwą Platforma Żywnościowa ma umożliwiać kojarzenie ofert.
Kiedy Platforma Żywnościowa, czyli polska giełda spożywcza zacznie funkcjonować?
- To ma zadziałać w pełni od przyszłego roku. W tym roku wydałem pewne sugestie i dyspozycje, że przynajmniej na poszczególnych gatunkach trzeba będzie już rozpocząć ustalenia i te giełdowe transakcje będą realizowane. Na początek jak sądzę zaczniemy od pszenicy, na jesieni może od kukurydzy. W przyszłym roku będzie to już pełna gama produktów, które na świecie na giełdach są obracane - zapowiada szef resortu rolnictwa.
Jego zdaniem giełda pozwoli tym dużym rolnikom, ale też tym mniejszym, organizującym się w spółdzielnie zafunkcjonować na rynku towarowym.
KOWR przy pomocy giełdy papierów wartościowych - bo tam trzeba to cyfryzacyjnej know how dołożyć - to ten operator będzie nam w tym pomagał
Umowę na realizację 3 zadań w ramach projektu Platforma Żywnościowa pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a konsorcjum w składzie: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Towarowa Giełda Energii S.A. oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych S.A. podpisano 29 stycznia. Wspomniane zadania to:
- opracowanie studium wykonalności projektu,
- opracowanie zasad, procedur, wzorów dokumentów związanych z pilotażowym wdrażaniem projektu
- pilotaż proponowanego rozwiązania Platformy Żywnościowej.
Realizacja projektu rozpoczęła się 1 czerwca 2018 r., natomiast termin jego zakończenia został ustalony na 31 sierpnia 2020 r.