https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rutwica wschodnia - ciekawostka z przeznaczeniem na pasze

Agnieszka Romanowicz
Rutwica wschodnia jest atrakcyjnym pożytkiem dla pszczoły miodnej
Rutwica wschodnia jest atrakcyjnym pożytkiem dla pszczoły miodnej Politechnika Bydgoska
Rolnicy, zwłaszcza hodowcy bydła, szukają sposobów na spełnienie unijnych wymogów dotyczących zróżnicowania upraw. Ciekawą opcją jest rutwica wschodnia.

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 uzależnia otrzymywanie płatności bezpośrednich od spełnienia szeregu norm i wymogów związanych m.in. z ochroną środowiska i klimatu.

Jedną z nich jest norma GAEC 7 - zmianowanie i dywersyfikacja upraw na gruntach ornych. Podstawową jej zasadą jest prowadzenie - na co najmniej 40 proc. gruntów ornych - innej uprawy w plonie głównym niż w poprzednim roku.

Norma ta jest wyzwaniem dla hodowców bydła mlecznego, którzy zwykle prowadzą dwie uprawy. W poszukiwaniu roślin, umożliwiających spełnienie unijnych norm, wraca zainteresowanie rutwicą wschodnią. Pochodzi z Kaukazu, a pierwsze próby jej introdukcji były już sto lat temu na terenie Rosji.

Z opracowania dr Stanisława Ignaczaka z Politechniki Bydgoskiej wynika, że rutwica wschodnia jest wieloletnią, wartościową, 2-3 pokosową rośliną pastewną odporną na susze.

- W pierwszym roku uprawy, zwłaszcza w początkowych 30-35 dniach, część nadziemna rośliny rozwija się bardzo wolno - wyjaśnia naukowiec. - W tym czasie roślina wytwarza bardzo silny system korzeniowy, który w zależności od żyzności gleby posiada masę nawet dwa - trzy razy większą niż części nadziemne. Sprzyja to tolerancji roślin na niedostatek wody, ale i czynią je wtedy mało konkurencyjną wobec chwastów.

Rutwica w Polsce kwitnie na przełomie maja i czerwca. Początek kwitnienia to czas pierwszego pokosu. Odrastanie drugiego trwa 40-70 dni. - Rośliny mogą być koszone dwu-, rzadziej trzykrotnie. Pierwszy pokos dostarcza 65-75 proc. rocznego plonu zielonki - podaje dr Ignaczak.

Źródło: UTP Bydgoszcz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska