MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płatność dla małych gospodarstw 2024. Jest mało czasu na złożenie wniosku o podstawowe wsparcie

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 euro/ha, czyli maksymalnie 1 125 euro na gospodarstwo.
Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 euro/ha, czyli maksymalnie 1 125 euro na gospodarstwo. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Na złożenie wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich w terminie podstawowym jest mało czasu (do 1 lipca). A to istotne dla tych, którzy będą składać także wnioski o płatność dla małych gospodarstw.

Spis treści

18 czerwca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, która wprowadza również, w ramach dopłat bezpośrednich, nowy rodzaj wsparcia – płatność dla małych gospodarstw.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwraca uwagę, że jest to rozwiązanie znane rolnikom z zeszłego roku. W kampanii 2023 o płatność dla małych gospodarstw wnioskowało 4 621 kujawsko-pomorskich rolników.

Dla rolników - właścicieli gospodarstw do 5 ha

W województwie kujawsko-pomorskim do 25 czerwca 2024 r. wpłynęło 109 wniosków od rolników ubiegających się w kampanii 2024 o płatność dla małych gospodarstw - podał Oddział Regionalny ARiMR w Toruniu.

Należy zwrócić uwagę, że płatność ta przysługuje rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych i zastępuje ona wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 euro/ha, czyli maksymalnie 1 125 euro na gospodarstwo.

To też może Cię zainteresować

Agencja informuje, że dodatkowo, rolnicy ubiegający się o tę płatność, będą mogli ubiegać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (czyli uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe – pod warunkiem, że spełniają warunki ich przyznania.

- Liczyłem, że w tym roku też będę mógł skorzystać z tej możliwości, bo była mowa o przesunięciu granicy 5 ha do 10 ha - mówi rolnik z Kujaw. - Dlaczego nie wprowadzono tej zmiany? Przecież właściciele takich małych gospodarstw jak moje, czyli poniżej 10 ha, też liczą na ułatwienia i jak największe wsparcie.

- Zrezygnowano z poszerzenia grupy rolników, którzy mogliby ubiegać się o wsparcie dla małych gospodarstw, ponieważ to przełożyłoby się na mniejszą pomoc dla gospodarstw większych, przede wszystkim produkujących żywność na rynek - twierdzi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Najpierw złóż wniosek o podstawowe wsparcie

Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw w 2024 roku może złożyć rolnik, który złożył już wniosek o przyznanie płatności na rok 2024, w którym wnioskował o przyznanie podstawowego wsparcia dochodów.

Zatem, aby ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, trzeba najpierw złożyć wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich – w podstawowym terminie do 1 lipca – a następnie, do 31 sierpnia 2024 r. złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw - podkreśla ARiMR . Dokumenty można składać za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Wniosek o przyznania płatności dla małych gospodarstw można również wycofać. Termin graniczny na złożenie wycofania to 31 sierpnia 2024 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie agencji: www.gov.pl/web/arimr

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska