Płeć za kierownicą. Czy w ogóle ma znaczenie?

  Płeć za kierownicą. Czy w ogóle ma znaczenie?

  Anna Stasiewicz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Określenie "baba za kierownicą" w Polsce wciąż ma negatywny wydźwięk. Tymczasem dane potwierdzają, że kobiety jeżdżą bezpieczniej.
  Czy kobiety lepiej radzą sobie za kierownicą niż mężczyźni? Z badań wynika, że panie jeżdżą ostrożniej i mają mniejszą skłonność do ryzykownych zachowań

  Czy kobiety lepiej radzą sobie za kierownicą niż mężczyźni? Z badań wynika, że panie jeżdżą ostrożniej i mają mniejszą skłonność do ryzykownych zachowań na drodze. ©Mariusz Kapala

  - Kiedy robiłam prawo jazdy, część moich koleżanek chciało mieć prawko tylko po to, by móc odwozić męża z zakrapianych imprez - opowiada pani Kasia z Bydgoszczy. - Zresztą mój mąż kilka razy złośliwie skomentował to, jak panie zachowują się za kierownicą. Jednak kiedy wsiadł ze mną za kółko, chyba zmienił zdanie - śmieje się bydgoszczanka.

  Drogie panie, jeździmy ostrożniej

  Serwis Korkowo.pl postanowił sprawdzić, ile prawdy jest w opinii, że panie radzą sobie gorzej za kierownicą. Okazuje się, że płeć piękna powoduje o wiele mniej wypadków niż mężczyźni. Może to wynikać z faktu, że panie jeżdżą po prostu ostrożniej i mają mniejszą skłonność do ryzykownych zachowań za kółkiem. W 2014 ro-ku kobiety kierowcy spowodowały ponad 6 tysięcy wypadków, w których zginęło 261 osób, w tym roku było to ponad 4 tysiące wypadków.

  Dla porównania, z winy mężczyzn kierowców w 2014 roku zdarzyło się aż ponad 21 tysięcy wypadków. Zginęło w nich blisko 2 tysiące osób. Tylko w tym roku panowie spowodowali ponad 14 tysięcy wypadków.

  Lepiej znają przepisy?

  Te różnice nie wynikają jedynie z tego, że stosunkowo mało pań ma prawo jazdy. Okazuje się, że tym dokumentem może pochwalić się w Polsce 44 procent pań, spośród 20 milionów posiadaczy „prawka”.

  W całej Europie kobiety powodują zaledwie jedną czwartą wszystkich wypadków, o wiele rzadziej niż panowie łamią też przepisy drogowe.

  - Nie wiem, co gorsze, kobiety za kółkiem czy niedzielni kierowcy - zastanawia się pan Marek z Włocławka. - Wiem, że narażę się paniom, ale mężczyźni jednak lepiej radzą sobie z prowadzeniem samochodu. U kobiet często górę biorą emocje, a za kierownicą czasem decyzje trzeba podejmować w ułamku sekundy i działać racjonalnie - uważa nasz Czytelnik.

  Badania psychologów pokazują z kolei, że cechy predysponujące do bycia dobrym kierowcą mają zarówno panie, jak i panowie. Kobiety są za kółkiem ostrożne, odpowiedzialne i zwracają uwagę na bezpieczeństwo jazdy. Mężczyźni są natomiast bardziej opanowani w nerwowych sytuacjach, mają lepszą orientację techniczną, podzielność uwagi i zdolność do szybszego podejmowania decyzji. Z drugiej jednak strony psychologowie wskazują, że panowie bardziej niż panie mają większą zdolność do brawury, przeceniają też często swoje umiejętności na drodze, co kończy się wypadkiem.

  To ma odzwierciedlenie w danych Komendy Głównej Policji. Wynika z nich, że w tym roku do ponad 4 tysięcy wypadków doszło, bo kierowcy mężczyźni jechali za szybko, przyczyną ponad 3 tys. było wymuszenie pierwszeństwa na drodze.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.pomorska.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY