Pierwszy oficer Wojska Polskiego w NATO - jak mówiono o
płk. Kuklińskim - będzie patronował bydgoskiej placówce, w
której nauki pobierają uczniowie 19 narodowości, w tym dzieci personelu NATO stacjonującego w mieście nad Brdą.
Wczoraj uczniowie gimnazjum zaprezentowali specjalny projekt edukacyjny, poświęcony przyszłemu patronowi.
Na dwujęzyczny projekt składa się strona internetowa, nowe logo szkoły, biografia pułkownika, a także komiks, krzyżówka, jednodniówka, recenzja filmu „Jack Strong” (w reżyserii Władysława Pasikowskiego - przyp. red.) oraz artykuł o kontrowersyjności postaci.
- Jest też film, którego scenariusz stanowią nasze pytania do płk. Kuklińskiego i jego odpowiedzi - wyjaśniała Dominika Duczmal, współautorka obrazu.
Biografię opracował Konrad Kwaśniewski. - Korzystałem z wielu źródeł, w tym także z książek. Największym problemem było przetłumaczenie tekstu na język angielski.
Autorem logo jest Filip Drewa. Pierwotnie myślał o albatrosie (kryptonim projektu budowy schronów przeciwatomowych na wypadek ataku ze strony NATO). - To nie byłby dla wszystkich zrozumiały przekaz - wyjaśnił.
Nad projektem uczniowie pracowali od września 2016 r.
- Pomysł narodził się po tym, jak MON zasugerował tę postać jako potencjalnego patrona szkoły - mówi Anita Kotowska, opiekunka grupy.
W ocenie Marty Dereszyńskiej, zastępcy dyrektora ISoB, stworzony przez uczniów projekt jest bardzo ambitny. - Postawiliście poprzeczkę wysoko. Uważam, że to bardzo dobra koncepcja.
Ryszard Kukliński (1930 - 2004) to pułkownik LWP i tajny agent CIA. W latach 1971-81 przekazał Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych planów Układu Warszawskiego. Ewakuowany z Polski razem z żoną i dwoma synami w przededniu stanu wojennego, wobec groźby dekonspiracji. Zamieszkał w USA pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd wojskowy w Warszawie skazał go zaocznie na karę śmierci. Obaj synowie Kuklińskiego w latach 90. zginęli w tajemniczych okolicznościach.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.
W programie między innymi o: skandalu podczas MP w Grudziądzu, szalonym rzucie w przerwie meczu we Włocławku i wypadku z udziałem czołgu w Bydgoszczy.