Glazura i terakota w kuchni są wyjątkowo narażone na trudne do usunięcia zabrudzenia i zniszczenia. Podczas przygotowywania posiłków właściwie nie da się uniknąć plam.
Ten uciążliwy tłuszcz i zapomniana plama z soku
W kuchni wszystkie powierzchnie brudzą się szybko. Najbardziej uciążliwe jest czyszczenie plamek z pryskającego podczas gotowania tłuszczu, ale zabrudzenia powstają także ze słodkich potraw, soków, sosów itd.
Ponadto, z upływem lat plamy nawarstwiają się i praktycznie nie można ich już doczyścić. A przecież higiena i czystość w miejscu, w którym przygotowujemy posiłki, ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia.
Możemy jednak odświeżyć glazurę jednocześnie unikając uciążliwego skuwania starych płytek, tak na ścianie, jak i na podłodze w każdym pomieszczeniu.
Nowe na stare, czyli płytka na płytkę
Rozwiązaniem jest po prostu przyklejenie nowych płytek bezpośrednio na stare za pomocą nowoczesnego kleju. Jest to bardzo elastyczna zaprawa nowej generacji, którą nakładamy cienką warstwą, dzięki czemu chociaż nakładamy glazurę na glazurę kuchnia nie zmniejszy nam się w istotny sposób. Zacznijmy jednak od początku. Stare płytki traktujemy jak podkład pod nowe, toteż musimy je należycie przygotować. Przede wszystkim trzeba je dokładnie umyć - najlepiej detergentem, który rozpuszcza tłuszcz. Przyczepność podłoża poprawi się także, gdy zmatowimy starą glazurę za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Jeśli glazura jest popękana lub mamy jakieś ubytki trzeba je zaszpachlować. Powierzchnia powinna być czysta i równa.
Potrzebna masa, a nie luźna papka
Kolejny krok to przygotowanie zaprawy. Na 1 kg suchego proszku potrzebujemy ok. 0,2 - 0,25 litra wody. Pamiętając o zachowaniu tych proporcji wsypujemy zaprawę do wody i dokładnie mieszamy, czekamy ok. 3 minut i jeszcze raz mieszamy. Musimy uzyskać jednolitą, gęstą masę.
Kielnią lub szpachelką po zaprawie
Zaprawę nanosimy nierdzewnymi narzędziami - kielnią lub zębatą szpachelką. Warstwa zaprawy powinna być równa i cienka - o grubości ok. 3 - 4 mm. Tak cienka warstwa wystarczy, by utrzymać nawet ciężkie płytki, wszak taki specjalistyczny klej jest specjalnie opracowanym do tego celu produktem.
Przyklejanie płytek zawsze z zegarkiem w ręku
Na przyklejenie płytek mamy 20 minut od momentu rozprowadzenia kleju na całym podłożu.
Natomiast w ciągu 10 minut od przyklejenia płytek możemy jeszcze poprawić ich położenie. Początkującym majsterkowiczom warto polecić klejenie obustronne tzn. nakładanie zaprawy zarówno na podłoże, jak i na spód płytki (trzeba pamiętać o wyrównaniu zaprawy).
Dzięki temu zabiegowi przestrzeń pod płytką jest całkowicie wypełniona zaprawą i przyczepność jest lepsza.
Do układania glazury niezbędna jest poziomica do kontrolowania równego układania płytek i małe krzyżyki do zachowania równych odstępów między płytkami.
Ostatni etap to spoinowanie nowej glazury. Możemy to zrobić po całkowitym związaniu zaprawy, czyli najlepiej po 24 godzinach. Na koniec jeszcze jedna uwaga. Nową glazurę można położyć na większej powierzchni niż ta, którą zajmują stare płytki. Nadal w wielu kuchniach glazura położona jest tylko w najbliższym sąsiedztwie kuchenki i zlewozmywaka, a modernizując kuchnię chcielibyśmy to zmienić. Nie ma z tym problemu - musimy tylko wypełnić tynkiem przestrzeń ponad (lub pod) starą glazurą na takiej powierzchni, na jakiej chcemy położyć nowe płytki. To wypełnienie musi mieć tę samą grubość, co stara glazura.
Sprawdź, czy dobrze leżą
Usuwamy pękniętą
Najwięcej pracy i uwagi będzie wymagało usunięcie pękniętej płytki. Najpierw trzeba uważnie, ostrym narzędziem usunąć fugę tak, aby nie porysować sąsiednich płytek. Fugę usuwamy nie tylko wokół uszkodzonej płytki, ale również w jej sąsiedztwie. Nowa spoina zawsze się nieco różni od starej, w ten sposób unikniemy zbyt dużego kontrastu. Następnie przecinakiem rozbijamy płytkę. Nawet gdy pęknięcie było na brzegu, płytkę zaczynamy rozbijać na środku!
Najprostszą metodą, aby sprawdzić czy płytki są dobrze położone jest ich opukanie. Jeżeli spod którejś płytki wydobywa się pusty, głuchy dźwięk - oznacza to kłopoty. Zaprawa klejowa nie została w tym miejscu dobrze nałożona i powstały puste przestrzenie pomiędzy płytką a podłogą czy ścianą. Płytka w tym miejscu prawdopodobnie pęknie.