https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Układanie płytek

ms , Kurier Poranny
sxc.hu
Gdy zamierzamy układać płytki musimy najpierw przygotować do tego powierzchnię, do której będą mocowane. Należy ją oczyścić i usunąć wszelkie nierówności.

Jeżeli stare płytki dobrze przylegają do podłoża, wcale nie musimy ich skuwać. Trzeba jedynie umyć je ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i dla uzyskania lepszej przyczepności posmarować specjalnym gruntem, który tworzy warstwę szczepną, która w dotyku przypomina papier ścierny.

Na nią nakładamy specjalny klej elastyczny. Niektórzy rysują powierzchnię płytki, jednak musimy pamiętać, że jest to mniej profesjonalna metoda i nie przynosi długotrwałych efektów.

Zachowaj odstęp

W dalszej kolejności powinniśmy rozplanować ułożenie wzorów, dekorów i kolorów płytek ceramicznych.
Przygotujmy zaprawę klejącą, mieszając suchą mieszankę z odpowiednią ilością wody. Najlepiej to zrobić za pomocą wiertarki z mieszadłem. Następnie za pomocą pacy zębatej nanieśmy klej na powierzchnię ściany.

Przyklejenie płytek na ścianach zaczynajmy od dołu narożników. Aby zachować równe odstępy pomiędzy płytkami używajmy krzyżyków dystansowych. A także kontrolujmy poprawność ułożenia za pomocą poziomicy.

Niezastąpiona kolorowa fuga

Przyklejone płytki pozostawmy do wyschnięcia na co najmniej dobę. Następnie w szczeliny miedzy płytkami, za pomocą gumowej packi nanieśmy masę spoinową, czyli fugę.
Jest ona dostępna w wielu kolorach, więc możemy dać się ponieść fantazji.
Gdy spoiny przeschną, powierzchnię płytek możemy oczyścić mokrą gąbką, a po jej całkowitym wyschnięciu usunąć proszkowy nalot suchą szmatką.

Sprawdź ścieralność

- Płytki w klasie ścieralności I przeznaczone są do wykładania podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych o małym natężeniu ruchu, pozbawionych bezpośredniego dostępu z zewnątrz budynku np. w łazience, sypialni.
- Płytki w klasie ścieralności II przeznaczone są do wykładania podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych o średnim natężeniu ruchu, nie mających bezpośredniego kontaktu z otoczeniem zewnętrznym np. jadalnie, pokoje dzienne.
- Płytki w klasie ścieralności III przeznaczone są do wykładania podłóg w pomieszczeniach o średnim natężeniu ruchu, także w pomieszczeniach z wyjściem na zewnątrz. Można je stosować w kuchniach, przedpokojach, na balkonach, tarasach.
- Płytki w klasie ścieralności IV przeznaczone są do wykładania podłóg w miejscach o zwiększonej intensywności ruchu pieszego. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach, także w budynkach użyteczności publicznej takich jak: sklepy, hale wystawowe, restauracje z wyłączeniem miejsc o szczególnie dużym natężeniu ruchu.
Zaletą szkliwionych płytek podłogowych jest ich dobra zmywalność typowymi środkami czystości.

Dobre rady

Płytki ceramiczne warto kupić z małym zapasem, niż wynika to z metrażu obklejanych powierzchni. Przy łączeniach prostych potrzebne jest o około pięć procent więcej płytek, przy łączeniach przemiennych - około dziesięć proc., a przy skośnych - 15 procent.

Razem z płytkami warto kupić też dekory. Mogą to być pojedyncze, ozdobne kafle, które przykleja się w widocznych miejscach, albo wąskie podłużne płytki, z których układa się ozdobne pasy wokoło pomieszczenia.

Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się dekory ścienne, które po ułożeniu w całość tworzą duży i bardzo efektowny obraz.

Dekory zawsze kupuje się na sztuki. Niestety są dość drogie, dlatego zanim je kupimy dokładnie przemyślmy to, jak i wzór chcemy umieścić na ścianie lub podłodze.
Dokładnie policzmy też, ile dekoracyjnych płytek będziemy potrzebowali do ułożenia zaplanowanego wzoru.

Źródło:
, Kurier Poranny:Przyklejamy płytki

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
baybay
Najgorzej, kiedy pomieszczenie jest niewymiarowe i trzeba ciac, i wtedy nie zawsze musza wyjsc ladnie te plytki przyciete :/ Tlumaczyl mi to projektant z Glazury Krolewskiej przy projektowaniu lazienki, takie przyciete plytki najlepiej ukladac za czyms, szafka, kibelkiem, zeby ukryc to. albo postawic na mozaike. Wtedy to wogole jest luz, bo jak przyniesz plytke to i tak tego nie widac.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska