Rozmowy burmistrza z Pomorską Spółką Gazowniczą w Bydgoszczy rozpoczęły się w maju ubiegłego roku.
W czerwcu firma podpisała z miastem list intencyjny. Jeden z załączników do listu mówił, że władze gminy przeprowadzą ankietę wśród mieszkańców i lokalnych przedsiębiorstw badającą zapotrzebowanie na gaz.
- Szczególnie liczyłem wtedy na pozytywne podejście do
sprawy firm, bo zużycie do celów domowych mogłoby nie wystarczyć do tego, aby spółce opłacało się inwestować. Tego byśmy nie chcieli - mówił latem ubiegłego roku burmistrz Waldemar Kuszewski.
Całe szczęście, wyniki ankiety okazały się kuszące dla PSG.
Trzeba dodać, że gazyfikacja stwarza możliwość powstania zakładów nowych, nieistniejących do tej pory na mapie gospodarczej gminy branż, które potrzebują do swojej działalności właśnie gazu.
Spółka rozpatrywała dwie metody dostarczania błękitnego paliwa. Pierwszą z nich było podłączenie się do istniejącego gazociągu. Drugą wybudowanie zbiorników, do których płynny gaz będzie dostarczany cysternami, a potem, po rozprężeniu będzie rozprowadzany lokalnymi gazociągami.
Po opracowaniu wyników ankiet zaczęły się analizy ekonomiczne.
Na wczorajszą sesję rady miejskiej pojawił się długo oczekiwany gość.
- Podjęliśmy konkretne działania, które doprowadzą do tego, że mieszkańcom gminy będzie wygodniej się żyło - mówi Sebastian Latanowicz, dyrektor PSG.
Przedstawił plan na najbliższe lata. W lutym tego roku ogłoszony zostanie konkurs na wyłonienie projektanta. W lipcu konkurs zostanie rozstrzygnięty. Projektant będzie miał do dwóch lat za wykonanie swojego zadania.
Następnie rozpocznie się budowa sieci i we wrześniu 2021 roku mieszkańcy będą mogli cieszyć się ekologicznym ogrze-waniem.
- To na pewno dobra wiadomość. Ale jest jeden szkopuł. Mój węglowy piec wytrzyma jeszcze rok. Nie wiem, co mam zrobić w takiej sytuacji. Nie kupię kolejnego pieca na dwa lata - dzieli się swoimi wątpliwościami jeden z mieszkańców. Władze gminy będą musiały się zająć i takimi problemami.
Błędnik na zaparcia, aligator dopochwowy... Zobaczcie, jak p...
Chcemy budować polski kapitał dla polskich rodzin/AIP
