Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcbork. Wymiana wszystkich „kopciuchów” do końca 2023 roku? Burmistrz Kuszewski: - To utopia

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Tablica smogowa na ścianie budynku Urzędu Miejskiego w Więcborku prezentuje na wyświetlaczu LED jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy i aktualną temperaturę. Posiada czujniki, które na bieżąco analizują zawartość cząstek stałych w powietrzu wyrażanych jako PM2,5 i PM10.
Tablica smogowa na ścianie budynku Urzędu Miejskiego w Więcborku prezentuje na wyświetlaczu LED jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy i aktualną temperaturę. Posiada czujniki, które na bieżąco analizują zawartość cząstek stałych w powietrzu wyrażanych jako PM2,5 i PM10. UM Więcbork
Na terenie gminy Więcbork jest jeszcze ponad 2 tysiące pieców, które zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego powinny zostać wymienione. - To 40 procent wszystkich kotłów na terenie gminy. Mamy świadomość, że ich wymiana do końca roku to utopia – przyznaje burmistrz Waldemar Kuszewski.

W 2019 roku weszła w życie tzw. uchwała antysmogowa, którą podjął sejmik województwa kujawsko-pomorskiego. Zawiera ona ograniczenia w zakresie stosowania określonych paliw stałych, a także wskazuje harmonogram wymiany źródeł ciepła na paliwa stałe na terenie całego obszaru województwa. Piece pozaklasowe oraz niespełniające wymogów klasy trzeciej i czwartej muszą zostać wymienione do 31 grudnia 2023 roku.

Sytuacja, w jakiej znajdują się mieszkańcy gminy Więcbork, nie jest optymistyczna. Do końca wspomnianego terminu zostało raptem pół roku. Władze Więcborka na podstawie statystyk Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, do której właściciele budynków musieli zgłosić źródło ciepła szacują, że jeszcze ponad 2 tysiące pieców musi zostać do końca roku wymienione.

- Widzimy bardzo duży problem, ponieważ jest to około 40 procent wszystkich kotłów na terenie gminy. To nierealne. To utopia – przyznaje Waldemar Kuszewski, burmistrz Więcborka.

Samorządowcy będą interweniować

Jak dodaje włodarz, mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie mogą skorzystać z programu „Ciepłe mieszkanie” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na wymianę źródeł ciepła. Cztery lata temu nikt nie przewidział też perturbacji związanych z gazyfikacją miasta, ceny energii, węgla i wojny w Ukrainie, z wszystkimi konsekwencjami, jakie ona niesie. Samorząd zamierza zatem interweniować wobec tego problemu.

- Jako burmistrz Więcborka wystąpiłem do konwentu powiatu sępoleńskiego, by się tym zająć. Zapadła decyzja, że jako konwent powiatu wystąpimy do sejmiku województwa, konwentu burmistrzów i konwentu wójtów o zmianę tej uchwały i wydłużenie tego terminu. Mamy świadomość, jak wielkim obciążeniem jest to dla mieszkańców, a na dziś spełnienie wszystkich kryteriów jest nierealne – informuje burmistrz Kuszewski. - Musimy pamiętać, że społeczeństwo ubożeje, wydatki na energię, źródła ciepła wzrastają, więc chcemy już teraz zapobiegać negatywnym konsekwencjom niedostosowania się do zapisów uchwały sejmiku województwa – dodaje.

Zapis uchwały antysmogowej mówi, że piece klasy trzeciej i czwartej mają być wymienione na co najmniej klasę piątą do końca 2027 roku. Włodarz gminy uważa, że właśnie termin kotłów tych pozaklasowych powinien zostać wydłużony co najmniej do roku 2027.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska