https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po tragedii na UTP - komunikat ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

wit
Campus UTP na ulicy Kaliskiego.
Campus UTP na ulicy Kaliskiego. Dariusz Bloch
Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska złożyła dziś rano na ręce rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, prof. Antoniego Bukaluka kondolencje dla bliskich ofiar i całej społeczności akademickiej po tragedii, jaka zdarzyła się w nocy z 14 na 15 października na kampusie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

W rozmowie telefonicznej rektor prof. Antoni Bukaluk poinformował minister nauki i szkolnictwa wyższego o okolicznościach wypadku i podejmowanych działaniach.

Według dostępnych obecnie informacji podczas imprezy inaugurującej rok akademicki, w której brało udział nawet do 1200 osób, z nieznanych przyczyn wybuchła panika. Ludzie zaczęli tłoczyć się w zamkniętym przejściu między dwoma budynkami. W efekcie jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych.

Prorektor ds. studenckich przyjechał na miejsce wypadku już o godz. 1 w nocy. Obecnie toczy się śledztwo prokuratury i policji, która nie wyraziła dotychczas zgody na udzielanie informacji o stanie zdrowia poszkodowanych.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska zasugerowała, by niezależnie od działań śledczych uczelnia przeprowadziła własne postepowanie wyjaśniające przyczyny i okoliczności tragedii i przygotowała wnioski pozwalające zapobiegać takim wypadkom w przyszłości.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego zwróci się dziś do rektorów wszystkich uczelni w kraju o przegląd procedur i sposobów postępowania w czasie imprez masowych na uczelniach.

„Chciałabym, byśmy o tym porozmawiali jutro na posiedzeniu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich we Wrocławiu. Chodzi bowiem nie tylko o procedury, ale właściwe ich stosowanie i ocenę każdej sytuacji tak, aby realnie chronić uczestników studenckich imprez” – powiedziała min. Lena Kolarska-Bobińska.

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość A
W dniu 17.10.2015 o 14:11, Zbigniew napisał:

Niech szanowna koleżanka nawet nie porównuje uczelni typu WSG/WSB/KPSW do UTP. To zupełnie inny poziom nauczania.Pozdrawiam

 

Nie mam zamiaru porównywać konkretnych uczelni, ponieważ to nie miejsce.

Napisałam ogólnie, ponieważ posiadam pewną wiedzę na temat studentów i wykładowców w obu typach uczelni.

Posiadam też pewną wiedzę na temat uczelni północnoamerykańskich.

W Polsce ogólnie jest źle w szkolnictwie i szybko się to nie zmieni, ponieważ nie ma woli.

 

Młodym ludziom zawsze radzę to samo.

Poznaj siebie i swoje zainteresowania.

Jeżeli chcesz studiować, to studiuj kierunki związane z twoimi zainteresowaniami i studiuj tam, gdzie chcesz.

Jeżeli zdecydujesz się na studia, to ucz się dla siebie, a nie dla zaliczenia czy oceny, wtedy zawsze wszędzie sobie poradzisz.

 

Na to forum weszłam z powodu tego wypadku.

Chciałam poznać, co pisze lokalna prasa i ludzie.

I tak przypadkowo wdałam się w rozmowę przedstawiając mój pogląd, bez intencji przekonania kogokolwiek.

Również serdecznie pozdrawiam.

Z
Zbigniew

Niech szanowna koleżanka nawet nie porównuje uczelni typu WSG/WSB/KPSW do UTP. To zupełnie inny poziom nauczania.

Pozdrawiam

G
Gość A
W dniu 17.10.2015 o 11:38, utp wbaiis napisał:

Dobrą naukę w dobrych warunkach? W rewelacyjnych warunkach ! Utp ma tylko dobre warunki, ale mimo to jest świetną uczelnia techniczna, szkolącą doskonałych i szanowanych inżynierów. Gratuluję ludziom, którzy studiują na prywatnej uczelni... Jednak nie przychodźcie potem na utp (z żenująca wiedza po 3,5 roku nauki) na studia 2 stopnia... Co macie w zwyczaju.

 

1. Nie przyjdę. Studia II stopnia ukończyłam na uczelni prywatnej.

 

2. Nie masz prawa zabronić komukolwiek studiowania na UTP.

Na UTP ma prawo studiować każdy, kogo uczelnia przyjmie.

 

3. Obecnie uczelnie i prywatne i państwowe przyjmują każdego, kto spełnia minimalne kryteria, ponieważ na obu rodzajach uczelni pieniądz idzie za studentem.

Różnica polega na tym, że na uczelni prywatnej pieniądz idzie z kieszeni studenta/rodziców studenta, a na uczelni państwowej z budżetu państwa, czyli podatków wszystkich płacących podatki - nawet rodziców studentów studiujących na uczelniach prywatnych.

 

Są państwa, gdzie nie ma takiego nieuczciwego podziału na obywateli lepszych i gorszych.

Tam ustanowiony jest bon edukacyjny, przysługujący każdemu studiującemu - bez względu na rodzaj uczelni.

Jednakże bon nie pokrywa całości uczenia się - a tylko część, np. 2/3 kosztów. Resztę płaci sam student.

 

4. Wiedza studentów.

Na obu rodzajach uczelni są studenci bardzo dobrzy i słabi.

Zarówno na uczelniach prywatnych, jak i państwowych, są studenci, którzy dyplomu nie powinni otrzymać, a otrzymują.

Powód? Patrz punkt 3. Kasa misiu, kasa.

 

5. Chcesz to zmienić?

Zacznij od siebie, chyba, że należysz do tych 10-15% studentów, którzy nie ściągają na testach i egzaminach.

Ja należałam.

 

Od szkoły podstawowej, aż po uczelnie większość ściąga za przyzwoleniem nauczycieli i kolegów.

Dlatego masz absolwentów różnych szkół z brakami wiedzy podstawowej.

W Ameryce Północnej ściąganie jest zabronione i jest uważane za przestępstwo.

Pilnują tego i nauczyciele i studenci.

Student złapany na ściąganiu wylatuje z uczelni - z prywatnej też.

u
utp wbaiis
Dobrą naukę w dobrych warunkach? W rewelacyjnych warunkach ! Utp ma tylko dobre warunki, ale mimo to jest świetną uczelnia techniczna, szkolącą doskonałych i szanowanych inżynierów. Gratuluję ludziom, którzy studiują na prywatnej uczelni... Jednak nie przychodźcie potem na utp (z żenująca wiedza po 3,5 roku nauki) na studia 2 stopnia... Co macie w zwyczaju.
Z
Zainteresowany
W dniu 16.10.2015 o 12:31, Gość A napisał:

Jestem absolwentką prywatnej uczelni.Nie uważam, że zostałam wydojona.Po prostu zapłaciłam za dobrą naukę w dobrych warunkach.Wszystko co dobre musi kosztować.Nie można mieć jakości mercedesa za pieniądze poloneza.

Brawo - są jeszcze ludzie myślący.   A do tej pani co niby znalazła pracę podpowiadam aby sprawdziła ilu jej kolegów jest zarejestrowanych jako bezrobotni w Urzędach Pracy !!!

G
Gość A
W dniu 15.10.2015 o 22:16, Gość napisał:

Jesteś niesamowity, uważasz, że wygląd budynków wpływa na jakość nauki? A to ciekawe bo ja kończyłam UTP mam pracę w zawodzie w Polsce i nie narzekam na zarobki - bynjmniej nie na zmywaku i nie za najniższą krajową. Wystarczy chcieć. Większość uczelni wygląda tak bo nie mają pieniędzy na remonty, tylko prywatne uczelnie, które doją kasę z ludzi zbyt leniwych lub za mało ambitnych (wolą zapłacić niż się uczyć). Jak masz zbyteczne miliony możesz obdarowywać potrzebujących  nikt Ci nie broni :)Brak mi słów na brak elokwencji i współczucia z Twojej strony.

 

Jestem absolwentką prywatnej uczelni.

Nie uważam, że zostałam wydojona.

Po prostu zapłaciłam za dobrą naukę w dobrych warunkach.

Wszystko co dobre musi kosztować.

Nie można mieć jakości mercedesa za pieniądze poloneza.

G
Gość

Jesteś niesamowity, uważasz, że wygląd budynków wpływa na jakość nauki? A to ciekawe bo ja kończyłam UTP mam pracę w zawodzie w Polsce i nie narzekam na zarobki - bynjmniej nie na zmywaku i nie za najniższą krajową. Wystarczy chcieć. Większość uczelni wygląda tak bo nie mają pieniędzy na remonty, tylko prywatne uczelnie, które doją kasę z ludzi zbyt leniwych lub za mało ambitnych (wolą zapłacić niż się uczyć). Jak masz zbyteczne miliony możesz obdarowywać potrzebujących  nikt Ci nie broni :)

Brak mi słów na brak elokwencji i współczucia z Twojej strony.

 

 

W dniu 15.10.2015 o 15:59, Załamany napisał:

 Jestem przerażony tym co się stało i nie tylko.Pokazane zdjęcia tych obiektów są - brak mi słów !!!!I tak jeżeli młodzi inżynierowie po tej uczelni przyjdą do szanujących się zakładów pracy to koniec świata.Totalny bałagan począwszy od chodników,budynków elewacji,okien,trawników itp.Ładujemy ogromne pieniądze na utrzymanie nie naszych studentów a tu katastrofa.Jeżeli w tej uczelni jest taka organizacja jak jej wygląd to absolwenci przed wami tylko zmywak na zachodzie.

 

s
stódent

raz piszecie o 6 rannych raz o 16 czy 18 ciekawe

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska