Po ulewie wypad do lasu będzie bardzo udany. Takie grzyby znajdziesz już od czerwca 2023

OPRAC.: (iwo)
W lasach są już pierwsze grzyby. Na jakie możemy natrafić w czerwcu 2023 w polskich lasach? Królują kurki (pieprznik jadalny, Cantharellus cibarius) - są to jedne z najbardziej popularnych i cenionych grzybów jadalnych. Oto inne grzyby, których warto szukać w polskich lasach w czerwcu. Zobacz na kolejnych slajdach >>>
W lasach są już pierwsze grzyby. Na jakie możemy natrafić w czerwcu 2023 w polskich lasach? Królują kurki (pieprznik jadalny, Cantharellus cibarius) - są to jedne z najbardziej popularnych i cenionych grzybów jadalnych. Oto inne grzyby, których warto szukać w polskich lasach w czerwcu. Zobacz na kolejnych slajdach >>>pixabay
W Polsce pojawiły się pierwsze grzyby. Znawcy mówią, że są nie tylko kurki. W niektórych rejonach można znaleźć nawet maślaki. Jakie grzyby można zbierać w czerwcu 2023 w polskich lasach? Zobaczcie!

Wiele gatunków grzybów zaczyna się pojawiać w lasach i na łąkach. I tak będzie aż do późnej jesieni.

Czerwiec to idealny moment, aby wyruszyć na poszukiwania. W poniższej galerii zobaczysz, jakie grzyby można zebrać już w czerwcu.

Po ulewie wypad do lasu będzie bardzo udany. Takie grzyby znajdziesz już od czerwca 2023
pixabay

Co trzeba wiedzieć, o czym pamiętać, wybierając się na grzyby?

Wybierając się na grzybobranie, warto mieć na uwadze kilka istotnych rzeczy. Oto kilka przydatnych rad dla początkujących grzybiarzy:

  • Rozpoznawanie gatunków - to sprawa najważniejsza. Dobrze jest mieć wśród znajomych, rodziny, doświadczonych grzybiarzy, a najlepiej na pierwsze wyprawy wybrać się właśnie z nimi i pod ich okiem dokonywać zbiorów. Dobrze też zaopatrzyć się w książki o grzybach, wyszukać poradniki online lub aplikacje mobilne do rozpoznawania grzybów. Wszystko po to, że niektóre gatunki są trujące, dlatego niezbędne jest dokładne ich zidentyfikowanie.
  • Lokalne przepisy i ograniczenia - to równie istotne. Przed wyjściem na grzyby sprawdź, co ci wolno jeśli chodzi o grzybobranie. Niektóre obszary mogą być chronione lub ograniczać ilość grzybów, które można legalnie zebrać.
  • Zbierać grzyby w czerwcu i aż do późnej jesieni - tak, ale najlepiej unikać terenów skażonych, takich jak pobliże fabryk, ruchliwych dróg czy terenów ogólnie znanych jako zanieczyszczone.
  • Ważne jest również, aby nie niszczyć grzybów i ich otoczenia podczas zbierania. Nie niszczmy też grzybów trujących - one też mają znaczenie dla ekosystemu.
  • Grzybobranie powinno być - jak podkreślają specjaliści - odpowiedzialne i zrównoważone. Nie zbieraj zbyt dużo grzybów, pozostawiając część w lesie, aby mogły rozmnażać się i kontynuować swój naturalny cykl życiowy. Ogranicz również zbieranie młodych, niedojrzałych okazów, aby pozwolić im się rozwinąć.
  • Trzeba być szczególnie ostrożnym i czujnym, jeśli wyruszy się w nieznane tereny. Zawsze poinformuj kogoś o swoim planie i zawsze zabierz ze sobą telefon komórkowy.
  • Staraj się chodzić po znanych ścieżkach i unikaj niebezpiecznych obszarów takich jak strome zbocza czy obszary ognisk. Pamiętaj również o higienie podczas zbierania grzybów. Noszenie rękawic, korzystanie z koszyka zamiast plastikowego worka i dokładne mycie grzybów przed spożyciem są ważne, aby uniknąć zatrucia.
  • Zbieraj grzyby ostrożnie, unikając uszkadzania ich korzeni i otoczenia.

Jakie grzyby możemy spotkać od czerwca 2023 w polskich lasach?

Królują kurki (Cantharellus cibarius) - są to jedne z najbardziej popularnych i cenionych grzybów jadalnych.

Kurki lubią sąsiedztwo takich m.in. drzew jak:

  • świerk
  • sosna
  • dąb
  • grab
  • buk
  • warto ich szukać w mchu
Grzybobranie od czerwca do listopadaKurki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych grzybów. Mają charakterystyczną, żółtą barwę, a ich kapelusze
Grzybobranie od czerwca do listopada

Kurki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych grzybów. Mają charakterystyczną, żółtą barwę, a ich kapelusze są lekko pomarszczone. Kurki można znaleźć zarówno w lasach liściastych jak i iglastych. Są bogate w witaminę D i dobrze nadają się do różnorodnych dań, takich jak sosy, zupy, a nawet grillowania na ruszcie. pixabay

Kurki mają kapelusz o kształcie lekko wklęsłym lub lejkowatym. Ich powierzchnia jest gładka i ma barwę od jasnożółtej do pomarańczowo-brązowej. Blaszki pod kapeluszem są widoczne, często rozwidlone i mają podobny kolor do kapelusza. Trzon jest krótki, mięsisty i często zagięty.

Kurki mają delikatny, subtelny smak o lekko orzechowym posmaku. Ich aromat jest przyjemny, nieco słodkawy i charakterystyczny. To właśnie smak i aromat sprawiają, że kurki są tak cenione w kuchni.

Jeśli chodzi o przetwarzanie, nie zaleca się moczenia kurek w wodzie, ponieważ mogą one nasiąkać i tracić swój smak. Można je gotować, smażyć, dusić lub używać do przygotowania sosów, zup, risotto, omletów i wielu innych dań.

Jakie grzyby, oprócz kurek, możemy znaleźć w czerwcu 2023 w lesie? Zobaczcie w poniższej galerii

Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie