https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pod Koronowem są złoża węgla. W Okolu

Igor Nigmański, [email protected]
Kierownictwo zakładu twierdzi, że węgiel nie jest w żaden sposób eksploatowany. Jest on jedynie składowany.
Kierownictwo zakładu twierdzi, że węgiel nie jest w żaden sposób eksploatowany. Jest on jedynie składowany. Igor Nigmański
Zakład Górniczy "Stopka", od pewnego czasu trafia na węgiel brunatny. Tradycje wydobywania go w okolicy są bogate.

Na polach w okolicach Stopki i Okola gm. Koronowo miejscowy zakład górniczy zajmujący się wydobywanie gliny trafia na złoża węgla brunatnego. - To prawda. Trafiamy na węgiel brunatny - mówi Janusz Pięta, kierownik zakładu. - Nie są to jednak duże ilości - dodaje.

Kierownik opowiada, że zebrana w tym miejscu glina musi być oddzielana od węgla. Stąd hałdy przy kopalni odkrywkowej. Węgiel składany jest także zaraz przy budynkach zakładu. Nie jest on jednak eksploatowany dalej. Byliśmy zobaczyć na miejscu. Prace  są tam wstrzymane. To jednak nie wina węgla. - Prace chwilowo wstrzymaliśmy ze względu na opady deszczu, nie możemy wydobywać mokrej gliny - komentuje Janusz Pięta.

A cegielnia trafia na węgiel od samego początku zaczęcia prac w tym rejonie, czyli od 2006 roku. Bogactwo tego surowca w tym miejscu to nie przypadek. Jeszcze przed wojną funkcjonowała kopalnia w pobliskim Gościeradzu. Do dzisiaj pozostała po niej pamiątka w formie nazwy ulicy na jednej z Gościeradzkich ulic nie opodal drogi krajowej nr 25. Z materiałów historycznych wynika, że kopalnia ta funkcjonowała od połowy lat 50 dziewiętnastego wieku do 1912 roku. Miała ona dobre wydobycie a dużym ułatwieniem dla kopalni było otwarcie linii wąskotorowej z Bydgoszczy do Koronowa. Duże ilości były transportowane do lokalnych miejscowości. Zakład zatrudniał około 150 pracowników i posiadał swoją własną elektrownię. Jednak największym problemem górników było notoryczne zalewanie szybów górniczych. To było główną przyczyną zakończenia prac w tym rejonie. W rozmowie z Pomorską, kierownik zakładu stwierdził, że niektóre złoża węgla na jakie trafiają są stosunkowo młode. Jedną z najbardziej znanych kopalni w regionie to ta w Pile-Młyn, gdzie mieści się muzeum. Funkcjonowała ona do 1938 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kris
Lepiej nie chwalcie się bo zaraz ekolodzy się pojawią i zaczną krzyczeć 
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Jajko na miękko. Przy tych chorobach lepiej unikać jajka w tej formie

Jajko na miękko. Przy tych chorobach lepiej unikać jajka w tej formie

Tragiczny finał wypadku w Grudziądzu. Zmarła potrącona rowerzystka

Tragiczny finał wypadku w Grudziądzu. Zmarła potrącona rowerzystka

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska