Jamiyansuren Gerelchuluun przyjechała do Polski 2,5 roku temu. Wykształcenie medyczne zdobyła w Mongolii. Jest znawcą medycyny naturalnej, akupunktury i ziołolecznictwa. Obecnie pracuje w prywatnej firmie we Włocławku, która stawia na leczenie niekonwencjonalne.
Badanie, któremu poddają się pacjenci ją odwiedzający, polega na oglądaniu oka w znanym z gabinetów okulistycznych urządzeniu - lampie szczelinowej. - Oceniam stan zdrowia na podstawie badania tęczówki oka. Dzięki temu możliwe jest ustalenie, które narządy są chorobowo zajęte.
Mieszanki z Tybetu
Z porady w ŻDK skorzystały głównie kobiety. - Wszystko się sprawdziło. Wymieniła wszystkie choroby, które we mnie siedzą - usłyszeliśmy od pani po 40, a kolejna, tym razem 60-latka potwierdziła to samo.
Badanie trwa kilka minut. Lekarka mierzy dodatkowo tętno, ogląda język. I wymienia... - Zwyrodnienie kręgów szyjnych i piersiowych, nerwica, częste bóle głowy, problemy z gardłem i oskrzelami, choroba układu płciowego... _Za badanie nie płaci się. Ale na miejscu można kupić ziołowe preparaty (mieszanki) - każdy na inne schorzenie. W ich skład wchodzą liście, kwiaty, kora, korzenie, nasiona, a także minerały, szlachetne kamienie i metale. Mieszanki stosowane są w ziołolecznictwie wschodnim, które jest częścią starożytnej medycyny tybetańskiej, a specjalistami owej medycyny są fitoterapeuci z Chin, Mongolii i oczywiście Tybetu.
Specyfik, który otrzymuje jedna z pacjentek, to zamknięte w woreczku ciemnobrązowe kulki - mieszanka 18 ziół. - _Proszę połknąć trzy rano i trzy wieczorem. - A efekt? Kiedy będzie poprawa?
Fitoterapeuci tłumaczą, że poważne choroby wymagają kilku tygodni leczenia, aby nastąpiła jakakolwiek poprawa, a prawdopodobnie miesięcy - aby stan uległ wyraźnemu polepszeniu.
- Na podstawie badań przeprowadzonych na Polakach zauważyłam, że w wielu przypadkach cierpią na nerwicę, choroby nerek i cukrzycę. W Mongolii ludzie chorują zdecydowanie mniej, a jeżeli już zdarza się jakaś przypadłość, dotyczy wątroby albo tarczycy - opowiada pani Jamijansuren.
Jaka metoda najlepsza?
Na temat irydologii opinie są rozmaite. W Internecie, w materiale zatytułowanym "Deklaracja świata nauki w sprawie irydologii" wyczytaliśmy m.in., że "wartość naukowa irydodiagnostyki ma takie samo znaczenie jak astrologia lub różdżkarstwo".
Z kolei na stronie Polskiego Towarzystwa Irydologii i Homeopatii czytamy m.in., że lekarze ci pomagają w rozwiązaniu podstawowej kwestii - jakimi metodami winniśmy się leczyć?
Jeśli będzie taka możliwość, wybiorą naturalne metody - homeopatię, zioła lub inne, nie powodujące ubocznych efektów sposoby leczenia. Jednak, ponieważ są fachowcami w swoich podstawowych specjalnościach - nie rezygnują również, w razie konieczności, z metod, które zaleca współczesna medycyna.
Może okazać się również, że za najkorzystniejsze dla naszego zdrowia uznają połączenie konwencjonalnych i naturalnych metod leczenia.
Mongolska lekarka będzie ponownie przyjmowała pacjentów w Żnińskim Domu Kultury 30 marca w godz. od 10 do 15.
