Spis treści
Makabryczne odkrycie pod Włocławkiem. Znaleziono martwe koty
Na terenie działek rekreacyjnych „Transportowiec” w miejscowości Wieniec-Zalesie (gmina Brześć Kujawski w powiecie włocławskim) znaleziono kilka martwych kotów. O sprawie w mediach społecznościowych poinformowała Fundacja Mondo Cane – Inspektorat Włocławek, która 4 marca 2025 roku otrzymała zgłoszenie. Jak zaznacza, sprawę zgłoszono już organom ścigania.
„(…) Otrzymaliśmy wstrząsające zgłoszenie dot. makabrycznego znaleziska na terenie działek "TRANSPORTOWIEC" - Wieniec Zalesie. Ciała zwierząt leżały w miejscu ich bytowania, karmienia. Wiele wskazuje na to, iż padły one ofiarą otrucia. Koty miały ślady krwi w pyszczkach oraz nozdrzach. Sprawa została zgłoszona organom ścigania. Ciała zwierząt i resztki jedzenia będą poddane badaniom (…). Te bezbronne zwierzęta umierały w ogromnych cierpieniach. Wiele z nich pomogliśmy wykastrować. Tam był ich azyl, tam miały być bezpieczne… Miały swoje ścieżki i swoje tajemnice...” – przekazała Fundacja Mondo Cane.
Status wolno żyjących zwierząt reguluje ustawa. Przemoc jest karana
W Polsce status kotów (oraz innych zwierząt) wolno żyjących reguluje Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Fundacja Mondo Cane przypomniała, że w art. 21 ustawy mówi o tym, że „zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu”.
Fundacja dodaje, że dla zwierząt wolno żyjących (w tym oczywiście kotów), największym zagrożeniem jest człowiek.
„Akty przemocy wobec nich – trucie, przeganianie, zamykanie, strzelanie i inne tego typu wykroczenia podlegają (art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt) karze pozbawienia wolności za znęcanie się nad zwierzętami, która wynosi do lat pięciu. O postępach w sprawie będziemy informować” – zapewnia Mondo Cane.
