Wysokość podatku od nieruchomości wzrasta średnio o tyle, o ile inflacja w Polsce. W tym roku wynosi ona cztery procent.
- Stąd proponuje się, by stawki na 2013 rok wzrosły średnio 24 grosze za metr - wyjaśnia Magdalena Krzyżanowska z działu prasowego Urzędu Miasta w Toruniu. - W przypadku podatku od gruntów pod działalność gospodarczą, w przyszłym roku stawka wzrośnie o 2 grosze za metr kwadratowy (z 73 groszy w 2012 roku do 75 w 2013). Od gruntów pod mieszkaniami - stawka zwiększy się także o 2 grosze (z 28 do 30) i od budynków mieszkalnych z 55 na 57 groszy.
W Grudziądzu, jak podaje Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka prezydenta, od budynków lub ich części mieszkalnych, mieszkańcy od metra zapłacą 66 groszy rocznie (około 3 grosze więcej). Tyle samo od budynków gospodarczych lub ich części, towarzyszących budynkom mieszkalnym niepodpiwniczonym, do przechowywania opału.
Więcej o kilka groszy
Natomiast w Inowrocławiu stawki wzrosną od 4 gr do 1,12 zł. - Wszystkie są niższe od progów określonych przez ustawę - dodaje Monika Dąbrowska, rzeczniczka Urzędu Miasta. - Na przykład, stawka od budynków lub ich części mieszkalnych wyniesie 67 groszy od metra - maksymalna, określona przez ustawę wynosi 73 grosze.
Włocławianie za taki sam metr będą musieli zapłacić 63 gr (obecnie 61 gr), a bydgoszczanie zamiast 65 - 68 gr.
Na co pieniądze
- Pieniądze z podatku idą na utrzymanie dróg i szkół, oświetlenie, a także pomoc społeczną - tłumaczy Ryszard Borowski, wójt Konecka. - Budżet mamy skromny. Jesteśmy jedną z najbiedniejszych gmin - dochód na mieszkańca wynosi 529 złotych, a średnia krajowa 1195. Większość budżetu składa się z pomocy finansowej i dotacji z budżetu państwa. Musimy się starać, aby starczyło na cały rok.
Mieszkańcy domków nie płacą tu jednak podatku. - Wiele gmin dotychczas stosowało zwolnienia - dodaje wójt. - Po raz kolejny podjęliśmy uchwałę zwalniającą w 2013 roku z podatku od nieruchomości mieszkańców domów. Gdyby opłata obowiązywała, właściciel 100-metrowego domu zapłaciłby około 30 zł.
