https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podklejanie, fugowanie

(mkj)
Gdy zabieramy się do świątecznych porządków, często dochodzimy do wniosku, że nasze mieszkanie wymaga bardziej radykalnych zabiegów niż mycie ścian, podklejanie fragmentów zwisającej tapety, czy szorowanie zabrudzonej fugi. Nie pozostaje nic innego, jak zakasać rękawy i wziąć się do pracy.

     Dziura po kołku
     
Często zdarza się, że przy wyrywaniu ze ściany gwoździa czy starego kołka, wraz z nim odpadnie spory kawałek tynku. Tego rodzaju uszkodzenia najlepiej naprawić gipsem budowlanym.
     Jak to najlepiej zrobic? Najpierw zwilżamy miejsce naprawy wodą i wypełniamy je - przy pomocy szpachelki - rozrobioną masą gipsową. Po około 20 minutach po dziurze nie będzie śladu. Ewentualne nierówności powierzchni wyrównujemy drobnym papierem ściernym lub specjalną siateczką do szlifowania.
     Pęknięcia tynku na ścianach i sufitach można naprawić w prosty i skuteczny sposób.
     Pierwszym krokiem jest delikatnie poszerzenie rysy szpachelką lub innym ostrym narzędziem, a następnie dokładne oczyszczenie powierzchni wzdłuż pęknięcia z łuszczącej się farby oraz innych osypujących się warstw. Najłatwiej dokonać tego za pomocą drucianej szczotki lub szpachelki. Ważne jest, aby etap czyszczenia zakończyć dokładnym usunięciem pyłu, który z pewnością zbierze się w szczelinie i na powierzchni całej ściany. Można zrobić to pędzlem, ale zdecydowanie wygodniej i skuteczniej odkurzaczem.
     Aby zwiększyć przyczepność podłoża, gruntujemy je emulsją. Jeżeli pęknięcie jest szerokie, czyli ma więcej niż 2-3 mm, wykonujemy "opatrunek" z taśmy zbrojącej i masy szpachlowej. Najpierw starannie wciskamy masę w szczelinę i wtapiamy w nią taśmę zbrojącą, a następnie szeroką szpachelką lub pacą stalową nanosimy Gipsara wzdłuż pęknięcia w pasie o szerokości ok. 25 cm. Kiedy szpachla wyschnie, dokładnie szlifujemy ją papierem ściernym lub siateczką, tak by tworzyła z pozostałą powierzchnią ściany równą płaszczyznę.
     Warto pamiętać, że po wykonaniu tych czynności powinnismy pomalować nie tylko naprawionego fragmentu, lecz całej ściany. Tylko w ten sposób unikniemy widocznych "niedoróbek"
     Podklejamy tapetę
     
Jeżeli decydujemy się na wymianę odklejonej lub podartej tapety, powinnismy wiedzieć, że nadal najbardziej popularne są papierowe i winylowe. Zaletą tapet jest to, że ukrywają nierówności ścian, a te o właściwościach akustycznych (korkowe, tekstylne lub grube tłoczone) dodatkowo wyciszają wnętrze. A przede wszystkim, poprzez niepowtarzalne wzory i fakturę, nadają wnętrzom swoisty styl.
     Oprócz tapet potrzebny nam będzie odpowiedni klej, ponieważ każdy rodzaj tapety wymaga innego kleju.
     Zanim przykleimy tapetę, musimy przygotować podłoże, które powinno być mocne, równe, czyste, suche, gładkie i niezbyt chłonne.
     Płynem do usuwania tapet należy namoczyć resztki starych tapet, a gdy zmiękną, usuwamy je za pomocą szpachelki. Następnie wszystkie pęknięcia i ubytki, które ukazały się po usunięciu tapet, wyrównujemy przy użyciu szpachli gipsowej Gipsar.
     Klej przygotowujemy, wsypując go do odmierzonej porcji zimnej wody. Po dokładnym wymieszaniu należy pozostawić go na około 15-30 minut. Po tym czasie nakładamy równomiernie klej na tapetę i pozostawiamy ją, aby zwilgotniała.
     Przyklejając tapetę, dociskamy ją do ściany za pomocą wałka gumowego lub szmatki, aby nie powstały pod nią pęcherze powietrza.
     Wymieniamy fugę w łazience
     
Jeżeli decydujemy się na wymianę fugi, musimy dokładnie usunąć stare spoiny przy pomocy specjalnych rylców, dostępnych w super marketach i hurtowniach.
     Gdy szczeliny są już puste, należy oczyścić je dokładnie z pyłu i resztek starej fugi, najlepiej odkurzaczem. Przed przystąpieniem do nakładania nowej fugi, szczeliny trzeba zwilżyć wodą. W zależności od szerokości szczelin wybieramy zaprawę do fugowania wąską lub szeroką.
     Następnie postępujemy tak samo, jak przy fugowaniu nowych płytek. Przygotowaną, zgodnie z zaleceniami producenta, zaprawę wprowadzamy w spoiny przy użyciu fugówki lub pacy oklejonej gumą. Nadmiar zaprawy zbieramy pacą i wprowadzamy do spoiny w innym miejscu. Po lekkim przeschnięciu zaprawy (15-30 minut), zmywamy wstępnie zaprawę za pomocą gąbki, lekko nasączonej wodą.
     Gąbka powinna być wilgotna, ale nie może z niej wypływać woda, gdyż spowoduje to osłabienie wytrzymałości fugi i jej odbarwienie.
     Spoiwem w zaprawach do fugowania jest cement, dlatego wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Zaprawa nie powinna za szybko wyschnąć - wykonaną spoinę należy utrzymywać w stanie lekko wilgotnym przez 2-4 dni. Ostateczny kolor fuga uzyskuje po ok. 2 dniach. Po upływie 2 tygodni można ją dodatkowo zabezpieczyć przed zabrudzeniem, na przykład pokrywając środkiem Atlas Delfin. Płyn należy nanosić pędzelkiem tylko na spoinę. Można nim również zabezpieczać płytki, ale tylko nieszkliwione.
     Połączenia i krawędzie szczególnie narażone na pękanie - np. między ścianą, a wanną - wypełniamy silikonem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska