Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podopieczni DPS-u w Kamieniu Krajeńskim czyścili podłogę w kościele. Śledztwo prokuratury

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Nagranie, na którym widać podopiecznych DPS-u w Kamieniu Krajeńskim, jest jednym z dowodów analizowanych w sprawie
Nagranie, na którym widać podopiecznych DPS-u w Kamieniu Krajeńskim, jest jednym z dowodów analizowanych w sprawie Źródło: Kanał 10
Najpierw jeden z podopiecznych poskarżył się, że siostra zakonna werbalnie znęcała się nad nim, potem ujawniono nagranie z kościoła w Kamieniu Krajeńskim, na którym widać podopiecznych DPS-u szorujących podłogę w kościele. Prokuratura bada, czy miała miejsce przemoc psychiczna i fizyczna.

- Postępowanie zostało zainicjowane w wyniku zawiadomienia dyrektor, między innymi DPS-u i trwają czynności mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy - mówi prok. Adam Andrejczuk, zastępca Prokuratora Rejonowego w Tucholi.

Chodzi o podejrzenie stosowania przemocy fizycznej i psychicznej w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kamieniu Krajeńskim. Zawiadomienie w tej sprawie zostało złożone niezależnie od dyrektorki DPS-u, przez dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Toruniu. Miało to miejsce w październiku 2023 roku, kiedy w trakcie procedury adopcyjnej prowadzonej przez bydgoski oddział ośrodka usłyszano niepokojącą relację od jednego z podopiecznych kamieńskiego DPS-u.

Dwie sprawy, jedno postępowanie

- Jeżeli uzyskamy informację, z której wynika, że dzieje się coś, że tak to określę, niestandardowego, wówczas zgłaszamy taką sytuację do prokuratury - mówi Anna Sobiesiak, dyrektor K-POA w Toruniu. - Nie będę wchodziła w szczegóły tej sprawy, bo dzieci są diagnozowane, odwiedzane przez psychologów. Ich obowiązuje tajemnica zawodowa, mnie również zresztą. Niech to zbadają odpowiednie instytucje i organy - ucina dyrektorka.

Do materiału dowodowego włączono również nagranie, które w styczniu zostało opublikowane w sępoleńskim portalu Kanał 10. Od lat transmitowane są w nim, między innymi wsze święte dla osób niepełnosprawnych. Na wideo z kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim widać kilkoro podopiecznym DPS-u szorujących podłogę przed ołtarzem.

DPS w Kamieniu prowadzi Zakon Sióstr św. Elżbiety. Placówka działa od lat, ma pod opieką chłopców i dziewczynki. Placówką kieruje siostra Karolina, czyli Sylwia Blok. Próbowaliśmy się z nią skontaktować telefonicznie, ale usłyszeliśmy, że trwa w tej chwili "kontrola", odesłano nas do rzecznika prasowego DPS-u. A tę funkcję sprawuje radca prawny Mariusz Łątkowski.

- Trwa postępowanie w sprawie podejrzenia o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się. Dotyczy ono jednej z pracownic, która jest osobą zakonną - wyjaśnia mec. Łątkowski. - Ona niezwłocznie po poinformowaniu siostry dyrektor o takim zdarzeniu, została odsunięta od obowiązków. Następnie, dekretem siostry prowincjalnej zostało zmienione miejsce jej pobytu do innej placówki z ograniczeniem braku kontaktu z niepełnosprawnymi dziećmi, czy osobami niedołężnymi.

Osobą, wobec której formułowane były podejrzenia i która została przeniesiona, to siostra Tobiasza. Jak dowiadujemy się od Mariusz Łątkowskiego, pracowała w DPS-ie od 11 lat.

- Jeżeli chodzi o umiejscowienie czasowe decyzji wobec siostry zakonnej, wyglądało to tak, że jednego dnia, około godziny 10 informacja została ujawniona, pani dyrektor niezwłocznie porozmawiała z opiekunką. Kiedy ta potwierdziła, że sytuacja faktycznie miała miejsce, nie wchodząc w żadne dyskusje, natychmiast odsunęła ją od wykonywania obowiązków do czasu wyjaśnienia - mówi radca prawny. - Sprawa została od razu poddana analizie prawnej, uznaliśmy, że nie chodziło tylko o słowa, ale o intencję użycia słów, które zmierzały do wymuszenia wykonania pewnych poleceń porządkowych. Siostra dyrektor jednak uznała, że tego rodzaju metody wychowawcze nie mogą mieć miejsca. Kiedy uznaliśmy, że może to nosić znamiona przemocy werbalnej, zawiadomiliśmy prokuraturę.

Postępowanie w sprawie tego, co działo się w kamieńskim ośrodku, wszczęto również w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Zawiadomienie wpłynęło do urzędu 8 stycznia. Wojewoda zlecił przeprowadzenie kontroli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska