Podręcznik słono kosztują. Kupujemy używane i w sieci

(ea)
Uczysz się, to płać
Uczysz się, to płać www.sxc.hu
Prawie trzysta złotych trzeba wydać na podręczniki dla pierwszoklasisty. A to dopiero początek szkolnej kariery.

Pierwsi rodzice ze spisami podręczników pojawiają się w księgarniach zwykle pod koniec lipca.

- W tym roku jest nieco mniejszy ruch niż w ubiegłym o tej porze - zauważa Maria Maćkowiak, właścicielka księgarni pedagogiczno-szkolnej w Bydgoszczy. - Tradycyjnie większość osób zostawia zakup podręczników na ostatnią chwilę.

Większy VAT

I nic dziwnego, bo nie jest łatwo wygospodarować w domowym budżecie kilkaset złotych, a tyle pozostawia się przy kasie. - Podręczniki wciąż są drogie - potwierdza Maria Maćkowiak. - Podwyżka podatku VAT na książki nie spowodowała jednak znaczącego wzrostu ich cen. Jeśli podrożały, to dosłownie o kilkanaście czy kilkadziesiąt groszy.

- Zdecydowanie najdroższe są książki do nauki języków - mówi Maria Maćkowiak. - Kosztują 60, 70, a nawet 80 zł I głównie dlatego zakup podręczników jest tak dużym wydatkiem.

- Najwięcej płacą za podręczniki rodzice gimnazjalistów - dodaje Łukasz Zedlewski z księgarni "Matras" w Toruniu. - Wydają średnio 400-500 zł, w zależności od wydawnictwa.

Kto może, kupuje używane

W gimnazjum wszystkie nowe książki muszą mieć trzecioklasisiści (uczą się według nowej podstawy programowej). Kto natomiast może, korzysta z podręczników używanych. Ponieważ można zaoszczędzić nawet połowę, chętnych nie brakuje. - W tym roku rozpoczęliśmy sprzedaż nieco wcześniej, bo od tego tygodnia - informuje Marta Modrzejewska z "Gratki". - Klientów nie ma zbyt wielu, ale przypuszczamy, że większość osób pojawi się po 1 sierpnia.

Toruń. Sześciolatek zakłada tornister. I jest problem

Używany podręcznik do matematyki do II klasy LO, wraz z płytą, w dobrym stanie dostaniemy już za 17 zł. Książki niemal zupełnie niezniszczone są nieco droższe, ale i tak zapłacimy za nie znacznie mniej niż w księgarni.

Podręczniki www sieci

Coraz popularniejsze (i tańsze) jest też kupowanie podręczników w sieci.

- Pakiet do kształcenia zintegrowanego kupiłam w internecie za niecałe 150 zł, co uważam za dobrą cenę, bo w księgarni ten zestaw widziałam po 200 zł - mówi pani Katarzyna z Koronowa, mama tegorocznej pierwszoklasistki. - Komplet do angielskiego dostałam w sieci za 45 zł, a do niemieckiego za 37. W ten sposób zaoszczędziłam prawie 100 zł.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
GNKM
Masz rację! Teraz szkoły robią biznes z wydawnictwami. Co roku coś nowego, tylko po to, aby rodzice kupowali dla dzieciaków nowe podręczniki. Kiedyś w liceum podręcznik używany był kilka lat, teraz rok, góra dwa.
w
www.forum.naklo.pl
Ale czemu się tu dziwić?

Ludzie szukają oszczędności i będą i szukać, nie rozumiem tylko podejścia danej placówki szkolnej... czy, aż tak trudno ustalić, że np przez 3-4 lata nie zmieniamy podręczników?
Cóż tam takiego wielkiego się zmienia w nauczaniu, kurcze w latach '90 korzystało się z tych samych podręczników przez kilka lat...
ale wiadomo biznes się kręci, jest bardzo dużo firm poligraficznych, jest także dużo przedstawicieli handlowych no i na końcu są nauczyciele.....

Forum Nakło
Dodaj ogłoszenie