Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podrobiona odzież i nielegalne kosmetyki na bydgoskim targowisku [zdjęcia]

Dorota Witt
Dorota Witt
Nielegalną odzież i perfumy znaleziono na bydgoskim targowisku. Krajowa Administracja Skarbowa apeluje o kupowanie towarów tylko z legalnych źródeł i przypomina, że kupując podrabiane produkty wspomagamy działalność zorganizowanych grup przestępczych, wspieramy nieuczciwą konkurencję, a tym samym przyczyniamy się do likwidacji legalnych miejsc pracy.
Nielegalną odzież i perfumy znaleziono na bydgoskim targowisku. Krajowa Administracja Skarbowa apeluje o kupowanie towarów tylko z legalnych źródeł i przypomina, że kupując podrabiane produkty wspomagamy działalność zorganizowanych grup przestępczych, wspieramy nieuczciwą konkurencję, a tym samym przyczyniamy się do likwidacji legalnych miejsc pracy. Udostępnione przez KAS
Ponad 770 sztuk odzieży i kosmetyków z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych marek zabezpieczyli funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej w Bydgoszczy na jednym z targowisk.

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

W trakcie kontroli na jednym z bydgoskich targowisk mundurowi dostrzegli podejrzanie wyglądającą odzież oznaczoną zastrzeżonymi znakami towarowymi.

Setki podróbek na bydgoskim targowisku

- Koszulki polo, t-shirty, bluzy, ale także perfumy sprzedawała 57-letnia obywatelka Bułgarii, która nie posiadała żadnych dokumentów potwierdzających legalne nabycie oferowanego asortymentu - opisuje Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy IAS w Bydgoszczy. - Po szczegółowych oględzinach towarów, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej nabrali podejrzeń, że zostały one opatrzone podrobionymi znakami towarowymi. Wskazywała na to zarówno ich niska cena, jak i sposób wykonania.

  • Funkcjonariusze KAS zabezpieczyli zakwestionowane wyroby, konkretnie 772 sztuk.
  • Powiadomili o sprawie przedstawicieli właścicieli praw do zastrzeżonych znaków, którzy ocenią straty, jakie mogły ponieść firmy kosmetyczne i odzieżowe.
  • Za handel wyrobami z podrobionymi znakami towarowymi kobiecie grozi wysoka grzywna lub kara 2 lat więzienia.

Krajowa Administracja Skarbowa apeluje o kupowanie towarów tylko z legalnych źródeł i przypomina, że kupując podrabiane produkty wspomagamy działalność zorganizowanych grup przestępczych, wspieramy nieuczciwą konkurencję, a tym samym przyczyniamy się do likwidacji legalnych miejsc pracy. - Towary podrabiane bardzo często nie spełniają norm jakości i mogą być niebezpieczne dla zdrowia użytkowników - argumentuje Bartosz Stróżyński.

Co piąty Polak kupuje podróbki

Tymczasem przeprowadzone w maju br. badania wskazują, że Polacy nie tylko chętnie, ale i świadomie kupują podróbki.

Blisko 20 proc. Polaków otwarcie przyznaje, że kupuje produkty z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. W większości są to ubrania, buty i kosmetyki. Najczęściej wskazywaną motywacją jest oszczędność. Co ciekawe, podróbki głównie interesują osoby z wyższymi zarobkami. Z kolei 70 proc. konsumentów nie nabywa takich artykułów. Jednak w tej grupie mniej niż połowa deklaruje to w sposób zdecydowany.

Nieoryginalne produkty często są uważane przez niektórych za „tańsze zamienniki”, co jest przejawem niskiej świadomości konsumenckiej. Tracą na tym nie tylko producenci. Od sprzedaży legalnych produktów są przecież odprowadzane podatki. Z tego tytułu straty budżetowe unijnych państw dochodzą nawet do 15 mld euro rocznie.

Nielegalne ubrania, buty, kosmetyki ciągle dobrze się sprzedają

Wśród najczęściej kupowanych przez Polaków podróbek są głównie ubrania (52,6 proc.), buty (50, proc.) i kosmetyki (40,5 proc.). Dalej w zestawieniu można znaleźć elektronikę (26,5 proc.), zabawki (23,7 proc.), akcesoria (20,5 proc.) czy biżuterię (15,8 proc.). W przypadku produktów drogich oraz mających dłuższy cykl życia lub wykonanych przy użyciu zaawansowanych technologii konsumenci wolą nie ryzykować i nie kupować czegoś o nieznanym pochodzeniu bez gwarancji zachowania właściwych standardów jakości.

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla Grupy Modern Commerce w połowie maja br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podrobiona odzież i nielegalne kosmetyki na bydgoskim targowisku [zdjęcia] - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska