
W sanockim skansenie możemy obejrzeć również wnętrze wiejskiego sklepu z okresu międzywojennego
Utworzony w 1958 r. Park Etnograficzny - Muzeum Budownictwa Ludowego znajduje się na prawym brzegu Sanu, u podnóża Gór Słonnych. To największy tego typu plenerowy obiekt w Polsce, uchodzący za najpiękniejsze europejskie muzeum na wolnym powietrzu. Na obszarze 40 ha zgromadzono ponad sto obiektów - zabytków budownictwa i kultury materialnej pogranicza polsko-ukraińskiego, głównie obszaru wschodniej części polskich Karpat. Skansen podzielono na sektory, eksponujące obiekty charakterystyczne dla różnych grup etnograficznych - Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian. Przeniesiono tu stare wiejskie chaty, budynki gospodarskie, obiekty sakralne - kościoły, cerkwie z bogatym ikonostasem, kapliczki, obiekty użyteczności publicznej i przemysłowe, m.in. szkołę, zajazd, wiatraki, młyn wodny, remizę strażacką czy kuźnię.
W podkarpackim pejzażu
Wykorzystując urozmaiconą rzeźbę terenu, na którym zlokalizowano park, zabudowania poszczególnych grup etnicznych wkomponowano w charakterystyczne dla nich fragmenty krajobrazu podkarpac-kiego i karpackiego. Chałupy łemkowskie czy bojkowskie, tzw. chyże znajdują się na "górskiej" skarpie, a więc w typowym dla siebie pejzażu. Ów zabieg w połączeniu z odtworzeniem typowych układów dawnej zabudowy wsi sprawia, iż zwiedzający ulegają złudzeniu, że przenieśli się w czasie do zagród dawnych mieszkańców tych ziem.
To wrażenie "podróży przez wieki" potęgują odtworzone wiernie wnętrza chałup, mieszczących pod jednym dachem część mieszkalną i gospodarczą z warsztatami tkackim, garncarskim, kołodziejskim czy wytwórcy łyżek drewnianych oraz barwne opowieści przewodników. W skansenie czynna jest stała wystawa pt. "Ikona karpacka", obrazująca rozwój tego typu malarstwa w polskich Karpatach.
Gospodarze parku ciągle powiększają jego zasoby i uatrakcyjniają plenerową ekspozycję, np. o sektor przybliżający historię przemysłu rafineryjno-petrochemicznego, związanego z wydobywaniem ropy naftowej. Planowane są działy budownictwa miasteczkowego i pastersko-hodowlanego.
Folkowe klimaty
W pięknej scenerii skansenu organizowane są koncerty folkowe, jarmarki sztuki ludowej, pokazy dawnych rzemiosł i walk rycerskich, a także przejazdy bryczką. W tutejszym amfiteatrze odbywają się koncerty w ramach festiwalu "Eurofolk" Na Pograniczach, przyciągającego najlepszych wykonawców z całej Europy.